„Abychom pochopili novořeč dnešních vládnoucích německých politiků, je třeba jejich výroky přeložit. Populisty jsou u nich nazývaní všichni ti, kteří nejsou hluší k zájmům německých občanů a jejich obavám z masívního přílivu nelegálních přistěhovalců a z pokračující bruselské unifikace a krize EU. ‚Zavedené strany‘ jsou ty, které už od války drží monopol na moc a nepřipouštějí žádnou alternativu,“ zmiňuje Jakl a ptá se, zda je to opravdu demokracie, na čem si mají nová uskupení vylámat zuby. A hned si také odpovídá.
Původní text ZDE.
„Nikoli, to právě tato uskupení (jako třeba AfD) teprve skutečnou demokracii do současných po dlouhá desetiletí zabetonovaných poměrů přinášejí,“ dodal.
Podle jeho slov tak Gauck chtěl říci následující: „Nepřipustíme demokracii, nepřipustíme, aby část německých voličů, která nesouhlasí s naším dosavadním neotřesitelným monopolem na moc, získala demokratickou cestou svůj legitimní vliv na rozhodování,“ uzavírá Jakl se slovy, že Gauckovi by měl někdo sdělit, že pokud se dlouhodobě odstavené významné části veřejnosti nepodaří prolomit si cestu k podílu na správě státu v rámci stávajícího systému, najde si tuto cestu mimo systém. A to je podle Jakla přesně ten scénář, o nějž si německý prezident svým postojem říká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef