Americký novinář Glenn Greenwood upozorňuje, že už i liberálně orientovaný deník New York Times přiznává, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má autoritářské sklony. Přitom celý západní svět brání domnělou ukrajinskou demokracii proti ruským tyranům.
„Dokonce i NYT nyní přiznává autoritářské, a dokonce diktátorské kroky ukrajinského prezidenta Zelenského. Zatímco neustále slyšíme, že musíme Ukrajinu financovat a vyzbrojovat, abychom ubránili ‚demokracii‘, on stále více potlačuje jakýkoli nesouhlas a opozici,“ tvrdí Greenwood.
Even the NYT is now acknowledging the authoritarian and even dictatorial moves of Ukrainian President Zelensky. ????
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) April 14, 2025
As we keep hearing we need to fund and arm Ukraine to defend "democracy," he's cracking down more and more on any dissent and opposition:https://t.co/feAX0vmwNs pic.twitter.com/avKrSf1p09
Konkrétně New York Times vyzpovídaly bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který stál v čele země před Volodymyrem Zelenským.
V první den ruské totální invaze si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho hlavní politický oponent podali ruce a odložili divokou rivalitu, aby se soustředili na nepřítele. Následující tři roky obvykle bouřlivá politika v zemi do značné míry utichla.
Nyní, když mírové rozhovory vedené Trumpovou administrativou rozvířily vyhlídky na příměří a případné volby, se politické šarvátky vrátily. Petro Porošenko, bývalý ukrajinský prezident a vůdce opoziční strany, tvrdí, že nejlepší způsob, jak urovnat mírové rozhovory, je přivést do vlády opoziční představitele.
Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?Anketa
Pětileté funkční období Zelenského, které mělo vypršet v loňském roce, bylo prodlouženo kvůli válečnému stavu. Jak praví ukrajinská ústava, volby jsou odloženy, když je země ve válce.
Zelenskyj prý aktuálně nemá žádný zájem o vytvoření koalice ministrů, která by zahrnovala opoziční osobnosti. Místo toho jeho vláda zvýšila tlak na oponenty ze strany donucovacích a bezpečnostních orgánů.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko dříve prohlásil, že Zelenskyj zneužil pravomoci stanného práva k přehlasování městské rady. V lednu pak Rada národní bezpečnosti Ukrajiny zmrazila Porošenkovi bankovní účty, aniž vznesla konkrétní obvinění.
„Nemáme jinou možnost než koalici národní jednoty, vládu národní jednoty,“ zopakoval Porošenko pro New York Times. „Měli bychom mít jednotu v parlamentu a demonstrovat jednotu v zemi. A výsledkem tohoto rozhodnutí by mělo být zastavení války,“ prohlásil.
Téměř před měsícem Ukrajina nabídla měsíční bezpodmínečné příměří, které Rusko nepřijalo. Porošenko uvedl, že jednání by mohla získat nový impulz, pokud by Zelenskyj umožnil vstup politických oponentů do vlády, vzhledem k tomu, že Trump označil Zelenského za „diktátora bez voleb“. Stejná slova opakovaně volí ruský prezident Vladimir Putin, který podle dřívějších prohlášení nechce podepisovat mírová ujednání právě se Zelenským.
Porošenko uvedl, že s Trumpovým hodnocením Zelenského jako diktátora nesouhlasí. S vyhlídkou na příměří a volby se však pustil do otevřenější kritiky ukrajinského prezidenta.
Vadí mu zejména sankce, které na něj uvalila Rada národní bezpečnosti, která zmrazila jeho bankovní účty a mohla by ho vyloučit z budoucích voleb. Porošenko označil sankce proti své osobě za „katastrofální, protiústavní a mimosoudní“. Pokud by byl zatčen, bylo by podle něj jasné, že Ukrajina je na cestě k diktatuře.
Intenzivní rivalita mezi oběma ukrajinskými vůdci trvá již několik let. Porošenko vedl Ukrajinu v letech 2014 až 2019. Poté, co ho Zelenskyj drtivě porazil, nová vláda vyslýchala Porošenka jako svědka v řadě trestních kauz, které Porošenko označil za politicky motivované.
Porošenko má podporu ukrajinských nacionalistů, zejména na západní a střední Ukrajině, zatímco Zelenskyj v roce 2019 získal širokou podporu napříč celou zemí. Podle průzkumů má 59letý Porošenko jen malou šanci vyhrát prezidentské volby. Trvale se umísťuje na třetím nebo nižším místě za Zelenským a bývalým armádním velitelem generálem Valerijem Zálužným.
Političtí analytici tvrdí, že Porošenko možná usiluje o volební spojenectví právě s generálem Zálužným, který působí jako velvyslanec ve Velké Británii a na Ukrajině je velmi populární. O politice ale zatím většinou mlčí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič