Poslankyně SPD Marie Pošarová v textu, který umístila na svůj facebookový profil, upozorňuje na vážný problém nedostupnosti bydlení v Česku. Podle ní se tento faktor stává zásadní překážkou pro ekonomický i sociální vývoj země a současně jedním z hlavních důvodů rekordního poklesu porodnosti.
„Cenová (a mnohde i faktická, prostorová) nedostupnost vlastnického i nájemního bydlení se pomalu stává zásadní determinantou pozitivního ekonomického i sociálního vývoje České republiky,“ říká Pošarová.
Podle ní je hlavním viníkem tohoto stavu „asociální“ vláda Petra Fialy, jejíž přístup k bytové politice označuje za diletantismus.
Zdůrazňuje, že otázka dostupného bydlení přímo souvisí s nízkou porodností. „Kdykoli hovořím se studenty, tak slyším, že by v blízké budoucnosti rádi zakládali rodiny a měli děti, ale obávají se toho, že si nedokážou poradit s vysokými nájmy bytů,“ uvádí.
Hypotéky jsou pro mladé často nedosažitelným snem, protože ceny nemovitostí i úroky jsou příliš vysoké. Podle Pošarové je situace v Česku alarmující zejména v porovnání s Rakouskem. „Zatímco v naší zemi se dá počítat roční výstavba nových bytů na pár stovek, v Rakousku je to kolem šedesáti tisíc nových, většinou městských bytů ročně,“ vysvětluje.
V kontextu toho kritizuje také digitalizaci stavebního řízení, kterou realizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ještě pod vedením Ivana Bartoše (Piráti). „Tato akce vejde do dějin jako ‚nejúspěšnější‘ krok směřující k zastavení bytové výstavby,“ komentuje s nadsázkou.
Bydlení jako prorodinný faktor
Podle poslankyně SPD je bytová výstavba klíčová pro ekonomiku a zároveň zásadním populačním faktorem. „Právě dostupné bydlení je nutnou, ačkoli ne jedinou podmínkou pro to, aby se mladí lidé nebáli zakládat rodiny a mít děti,“ zdůrazňuje.
Česká republika se stala zemí s nejdražšími byty v Evropě, pokud vezmeme v úvahu paritu kupní síly. „Ceny bytů v Praze a dalších velkých městech už nyní překonávají metropole jako Barcelona, Paříž či Milán. Je to velmi smutné prvenství,“ konstatuje politička.
Jedním z faktorů rostoucích cen je podle ní masivní nákup nemovitostí zahraničními investory, zejména ze zemí mimo Evropskou unii. Tito investoři byty často pořizují s cílem dalšího komerčního pronájmu, což dál zvyšuje poptávku a šroubuje ceny nahoru.
Pošarová proto volá po razantním zásahu české vlády. „Česká politická reprezentace by proti tomu měla razantně zakročit – buď úplně zakázat prodej nemovitostí cizincům ze států mimo EU, nebo jej zatížit speciální daní,“ navrhuje. Odkazuje přitom na model některých evropských zemí, kde daň z nemovitostí pro zahraniční investory dosahuje až 100 %.
Dalším problémem, který v této oblasti vnímá, je nedostatečná kontrola původu finančních prostředků, které zahraniční kupci na nákup nemovitostí používají. „Kdo kontroluje, odkud získávají obrovské sumy peněz na nákup těchto nemovitostí – často jde i o desítky bytů?“ ptá se.
Nájemné jako past: Střední třída na hraně přežití
Podle Marie Pošarové se čím dál více lidí v Česku dostává do situace, kdy si nemohou dovolit platit bydlení bez pomoci státu. Rostoucí ceny nájmů vedou k tomu, že i pracující občané musejí žádat o sociální dávky, aby zvládli pokrýt základní výdaje na bydlení. „To je opravdu tragická vizitka současné vlády: čím dál více pracujících občanů není schopno bez sociálních dávek zaplatit nájemné,“ kritizuje.
Ceny nájmů v krajských městech už překročily hranici čtrnácti tisíc korun měsíčně, přičemž celostátní průměr za sedmdesátimetrový byt dosahuje podle Deloitte 21 700 korun měsíčně. Nejhůře je na tom Praha, kde se nájemné za stejný byt blíží k třiceti tisícům korun, což představuje tři čtvrtiny průměrné hrubé mzdy.
Bydlení jako luxus: Ceny stále porostou
Podle odborníků se zdražování nájemného v Česku nezastaví. Hlavním důvodem je nedostatek bytů, který tlačí ceny nahoru, a zároveň prudký růst prodejních cen nemovitostí.
Průměrná cena sedmdesátimetrového bytu nyní přesahuje sedm milionů korun, což spolu s vysokými sazbami hypotečních úvěrů prakticky znemožňuje pořízení vlastního bydlení i rodinám s průměrnými příjmy. „Tento stav je jedním z hlavních důvodů významného propadu porodnosti v naší zemi,“ upozorňuje Pošarová.
Stát musí převzít odpovědnost za bydlení
Stát by měl podle Pošarové převzít hlavní odpovědnost za bytovou politiku a zajistit dostupné bydlení pro české občany. Kritizuje přitom současnou vládu Petra Fialy a především Piráty, kteří měli oblast bydlení ve své kompetenci. „V tomto tragicky selhali,“ dodává.
SPD proto navrhuje systémový projekt půjček na bydlení s garancí státu, regulaci hypotečních úvěrů a aktivní vstup státu, krajů a obcí na trh s byty. Tato podpora by mohla mít formu bytové výstavby, odkupu nemovitostí či podpory družstevního bydlení.
Odmítnutí regulací EU a podpora výstavby
Pošarová zároveň zdůrazňuje, že je nutné odmítnout evropské regulace, které podle ní bydlení ještě více zdražují. „Například povinné renovace budov nebo připravované emisní povolenky na vytápění jsou kroky, které českým občanům jen ztíží život,“ říká.
SPD proto slibuje, že pokud bude součástí příští vlády, tyto regulace v České republice platit nezačnou. Místo toho chce prosazovat konkrétní opatření, která povedou k výstavbě cenově dostupných bytů a usnadní lidem přístup k bydlení. „Fakticky začneme realizovat všechny kroky, které umožní dostupné bydlení pro české občany,“ uzavírá poslankyně Marie Pošarová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská