Náměstkyně generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová varuje, že sankce uvalené na Rusko hrozí zničením dominance amerického dolaru a fragmentací mezinárodního měnového systému.
Podle Gopinathové hrozí, že sankce oddělí několik menších měnových bloků vycházejících z obchodních aliancí a dolar tak přestane být dominantní světovou měnou.
„I v tomto prostředí by dolar zůstal hlavní světovou měnou, ale fragmentace na menší úrovni je docela možná,“ řekla dvojka MMF pro Financial Times. Již nyní podle ní sledujeme, že v mezinárodním obchodě dochází k vyjednávání o měně, kterou je placeno.
Rusko o snížení závislosti na dolaru usiluje dlouhodobě, intenzivněji od roku 2014 a sankcemi v souvislosti s anexí Krymu. Zhruba pětinu svých rezerv však stále má v dolarech, značnou část z toho v cizích bankách. A to v zemích, které se nyní pokoušejí Moskvu společně izolovat od globálního finančního systému.
Podle expertky MMF bude důsledkem, že i centrální banky ostatních zemí budou muset diverzifikovat svá aktiva do většího množství měn. „Teď mají tendenci hromadit rezervy v těch měnách, se kterými samy obchodují se světem a ve kterých si půjčují. Takže můžete vidět, jak se některé přesouvají směrem k dalším měnám,“ vysvětluje.
Dominance dolaru byla dlouhé roky podporována mezinárodními finančními institucemi, důvěrou trhů i faktem, že je volně směnitelný. Silnou pozici si podle Gopinathové udrží i nadále. V posledních dvou desetiletích jeho podíl na mezinárodních finančních rezervách poklesl ze 70 procent na 60, jiné měny naopak posilují.
Zhruba čtvrtinu tohoto poklesu má mít na svědomí čínský juan. Nečeká se ale, že by právě čínská měna nahradila dolar v pozici dominantní rezervní měny. „To by vyžadovalo plnou směnitelnost, otevřené kapitálové trhy a podporu od mezinárodních institucí. A to je velmi dlouhodobý proces,“ uvedla první náměstkyně.
Válka na Ukrajině podle ní přinese změny především v akceptaci digitálních financí, včetně kryptoměn. To představuje pro mezinárodní finanční instituce nové výzvy, zejména v regulaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.