Poslanci jednomyslně hlasovali pro odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Bartošek a Černochová viní Rusko z genocidy

05.04.2022 18:35 | Zprávy

Všichni poslanci schválili usnesení odsuzující ruský postup na Ukrajině. Vyzvali k vytvoření mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat válečnými zločiny, a českou vládu k zapojení státu do těchto příprav. Ostře se vůči Rusku vymezil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podle něj připomíná situace v Buče hrůzy druhé světové války. Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) prohlásili ruský postup vůči Ukrajincům za genocidu.

Poslanci jednomyslně hlasovali pro odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Bartošek a Černochová viní Rusko z genocidy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Usnesení, které schválila Poslanecká sněmovna, prohlašuje vraždění lidí v Buče a v dalších ukrajinských městech ruskými silami za válečný zločin podle mezinárodního práva. Dokument „konstatuje, že se Ruská federace dopustila zločinu agrese proti Ukrajině“, přičemž Rusko „útočí proti svobodě, liberální demokracii a západní civilizaci založené na respektování lidských práv a občanských práv každého jednotlivce“.

Pro usnesení hlasovalo všech 153 přihlášených poslanců ze všech sedmi sněmovních politických klubů.

Poslanci se vrátili i k událostem starým osm let. „Zločinem je i agrese proti Ukrajině, jíž se Ruská federace dopustila v roce 2014 obsazením Krymu a některých území na východní Ukrajině,“ stojí v usnesení.

Podpořili „dosavadní postup vlády a ministerstva zahraničních věcí“, vyzvali k opatřením vedoucím k nezávislosti energetiky na Rusku i k podpoře Moldavska a Gruzie i ruské a běloruské opozice.

Usnesení jménem koaličních poslaneckých klubů navrhl Jan Bartošek. Je podle něj potřeba říct, „kde v tomto konfliktu leží zlo a kdo ho repreznetuje, kde je dobro a kde je pozice našeho státu“. „Ruské zlo, které je pácháno na území Ukrajiny, naplňuje definici genocidy druhého národa,“ doplnil později svůj postoj.
 
Po Bartoškovi vystoupil ministr zahraničí Jan Lipavský, který Rusko ostře kritizoval. Připomněl, že jeho „jednostranná a ničím nevyprovokovaná agrese“ trvá již 41 dnů. „Mluvit o příbězích z Buči a dalších osvobozených územích jako o znepokojivých a nechutných, je slabé slovo. Připomínají hrůzy druhé světové války. Je třeba říct, že ruská armáda páchá na Ukrajině válečné zločiny,“ zdůraznil.

„Prezident Zelenskyj obvinil Rusko z genocidy a já s ním zcela souhlasím,“ dodala s odkazem na odhalení z Buči také ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Poslancům řekla, že Česko na Ukrajinu dodalo mnoho válečného materiálu. „Česká republika Ukrajině pomáhá ze všech sil a pomáhat vojenským materiálem lehkým i těžkým bude dál,“ ujistila. „Z bezpečnostních důvodů snad všichni pochopíte, že nechci nahrávat vrahům s písmenem Z a sdělovat podrobné informace,“ dodala však.

Na podporu usnesení vystoupil i zahraničněpolitický expert opozičního ANO Jaroslav Bžoch. „Vraždy civilistů, vraždy dětí jsou bohužel to, co se na Ukrajině děje a čemu nemůžeme přihlížet,“ řekl. Podotkl, že „čas na to, abychom s Putinem vyjednávali, je u konce“. Je podle něj třeba podpořit Ukrajinu, aby se dokázala ubránit a aby se vrátila do původních hranic. Na závěr svého projevu odmítl, že by se ANO stavělo proti pomoci Ukrajině. Za toto stanovisko Bžochovi poděkoval Jan Bartošek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…