V jednom z dotazů se čtenář politika Jiřího Strýčka například ptá, proč je SPD schopné s vládou jednat o důchodech a připouští některé návrhy, zatímco jeho strana ANO se s vládou nedomluví. Zajímá ho, zda problém není spíše na jejich straně, a zda v případě volebního vítězství celou reformu zruší. „Máte za ni už náhradu? Protože, když jste byli ve vládě, a to docela dlouho, s řešením jste nepřišli,“ píše čtenář. Vyjadřuje obavy a nejistotu a ptá se, proč se politici nejsou schopni dohodnout na dlouhodobém řešení, které by platilo alespoň pro jednu až dvě generace.
Jiří Strýček v odpovědi kritizuje přístup současné vlády a zdůrazňuje, že bez široké politické shody nelze vytvořit funkční důchodovou reformu. Podle něj vláda Petra Fialy neprojevila skutečnou ochotu jednat se všemi stranami a prosadit potřebné legitimní změny. „Předpokladem tvorby životaschopné důchodové reformy je skutečná ochota jednat se všemi subjekty politické scény a dodržení ústavního rámce. Ani jedno, bohužel, tato vláda nepředvedla. A proto náš poslanecký klub ANO v lednu jednomyslně schválil podání návrhu na zrušení změn v důchodovém systému k Ústavnímu soudu. V souladu s tím chceme podstatnou část reformy zrušit, pokud tak do té doby neučiní Ústavní soud, a pokud bude hnutí ANO u vlády.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská