Poslanec Birke: ČSSD je i nadále jeden tým a nyní to platí ještě více než před volbami

18.02.2014 11:33 | Zprávy

Jan Birke je první volební období starostou města Náchod a od roku 2011 působí také jako předseda Klubu starostů a primátorů za ČSSD a od podzimu 2012 jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nyní je od podzimu také poslancem. Jakými tématy by se chtěl ve sněmovně zabývat? Nakolik má důvěru ke koaličním partnerům? Hovořili jsme ale také o projektu obchodního domu na místo zkrachovalé textilky Tepna. A nejen o tom...

Poslanec Birke: ČSSD je i nadále jeden tým a nyní to platí ještě více než před volbami
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD

Od října roku 2013 jste v Poslanecké sněmovně. Co jste od práce v ní čekal, a překvapila vás něčím?

Od práce v PSP jsem očekával možnost pomoci našemu regionu a zlepšit celkovou situaci v České republice po 7 letech pravicových vlád. Přestože je ještě brzy na nějaké zásadnější hodnocení, již programové prohlášení vlády dává naději, že by se to vládě pod vedením sociální demokracie mohlo podařit – jsem optimista. Jako náchodský poslanec mám několik priorit – například dopravní situace v Náchodě, kterou budu moci jako poslanec řešit rychleji a účinněji než pouze jako starosta. Je zde denní možnost setkávat se s ministry v porovnání s měsíčním čekáním na termín schůzky, když jsem jako starosta Náchoda žádal o schůzky jednotlivé ministry či jejich náměstky. V krátké době bych se také rád podílel na přípravě a tvorbě několika novel a návrhů zákonů. Takže abych odpověděl na Vaši otázku, práce mě nepřekvapila a doufám, že se mi podaří naplnit to, s čím jsem do toho šel – pomoci Náchodsku.

Jaké jsou vaše osobní priority jako poslance? Jaký zákon či jeho změnu budete chtít iniciovat mezi prvními?

Minulý týden byla Poslaneckou sněmovnou projednána novela zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Jednalo se o poslaneckou novelu a k danému tématu probíhala velmi obšírná debata především z řad starostů, kteří jsou zastoupeni ve sněmovně a mají bohaté zkušenosti se vznikajícími ubytovnami ve městech, čerpáním sociálních dávek na bydlení a s obchodem v těchto ubytovnách.

Já jsem v této věci také vystoupil a snažil jsem se vysvětlit konkrétní případy z každodenní praxe a dopady aktuální situace. Poslanecká sněmovna ocenila návrh poslanců z hnutí Úsvit, ale shodli jsme se, že je potřeba připravit komplexní novelu zákona, proto jsem hlasoval v této podobě pro zamítnutí. Okamžitě jsme však požádali ministryni práce a sociálních věcí, aby připravila do dvou měsíců novelu zákona. Domnívám se, že by sněmovna měla řešit toto téma v podobě vládní novely zákona jako celku, protože to považuji za opravdu zásadní problém, který zapříčiňuje mrhání veřejnými prostředky a namísto pomoci sociálně slabým jejich situaci zhoršuje, v konečném důsledku jsou omezováni a ohrožováni ostatní obyvatelé měst a obcí se zvýšenou koncentrací tolik diskutovaných ubytoven. Zákony mají lidem pomáhat, nikoli jim zhoršovat život.

To je jedna z mých prvních aktivit, které se mě bezprostředně týkají i jako starosty.

Jak jste se před volbami vyjádřil pro ParlamentníListy.cz: „My kandidujeme jako tým sociální demokracie, jako silná a jednotná strana, která má jasného předsedu a volebního lídra," což jak se ukázalo den po volbách, nebyla úplně pravda. Neobáváte se, že to ale ovlivní i fungování vlády, ale i pozici strany v letošním roce, který je supervolební? A čím se to stalo, že se takto vyhrotí vztahy?

Pořád platí, že sociální demokracie je jeden tým, dokonce nyní to platí ještě více než před volbami. Při pohledu na propad a chování ODS si musíme všichni uvědomit, že hádky a vnitrostranické soupeření oslabují ČSSD, ale předně nám znemožňují efektivně řídit nám svěřené resorty a oblasti. Pokud chceme v nadcházejícím volebním roce uspět, musíme na další spory zapomenout – jsou před námi mnohem závažnější problémy této země než vnitrostranické hašteření. Za sebe mohu říci, že jak v poslaneckém klubu, tak i ve svém regionu udělám maximum proto, aby naše strana měla primárně na paměti problémy lidí než ty naše vlastní.

Máte vy osobně důvěru k vašim koaličním partnerům? Na koho bude podle vás větší spolehnutí? Neobáváte se, že se budou lidovci chovat stejně jako po volbách v roce 2010 VV?  Přeci jen ultimát z jejich stran již zaznělo několik, např. naposledy v souvislosti se zrušením lustračního zákona.

Tato vláda získala důvěru občanů po sedmi letech pravicových vlád a vedení země jsme převzali ve složité době. Nečeká nás jednoduchá cesta k úspěchu, naopak. Proto předpokládám, že si jak my v ČSSD, tak i naši koaliční partneři uvědomujeme, co je třeba vykonat. Vnitrostranické či koaliční hádky a podrazy tuto cestu nezkrátí ani nezjednoduší, jen vše zhorší. Spoléhám proto na rozum a schopnosti našich partnerů a věřím, že na konci volebního období této vlády a Poslanecké sněmovny bude naše země v lepším stavu, než tomu bylo před volbami.

Po 7 letech vlády pravice slibuje ČSSD zásadní změnu a zrušit by chtěla řadu reforem schválených Nečasovou vládou. Nemyslíte si ale, že neustálé změny vedou naopak k neustálé destrukci stávajícího nedokonalého politického systému v Česku a prohlubují nedůvěru v něj? Jak mají mít podle vás občané jistotu, že to, co nynější vláda schválí, budoucí opět nezruší?

Jedinou cestou ke kvalitním a úspěšným změnám je široký souhlas politických stran, které reprezentují většinu názorových platforem naší společnosti. Pravicové vlády odmítaly přistoupit na argumenty levicových stran, odborů i odborné veřejnosti, prosazovaly pouze své názory. Nelze se proto divit, že současná vláda chce toto změnit. Pokud ale chceme, aby případné změny provedené vládou Bohuslava Sobotky přežily jedno volební období, musíme při jejich prosazování přihlédnout k názorům a požadavkům opozice, nevládních organizací, oborových svazů, odborů atd. Jedině takto široká shoda zajistí kontinuitu.

Jednu z nejzásadnějších změn prosazuje hnutí Úsvit, co na něj říkáte? Podpoříte Okamuru ve sněmovně?

Nevím, jakou změnu máte na mysli. Pokud hovoříte o referendu, je důležitá konkrétní podoba zákona a také jeho reálné dopady na rozpočtové možnosti naší země. Odpovědně odpovědět mohu proto pouze po prostudování tohoto zákona.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…