V hodnocení toho, jak pětikoaliční vláda zvládá současnou krizi kolem války na Ukrajině, inflaci a rostoucí ceny pohonných hmot, rozdělil Nacher odpověď do dvou částí – zahraniční a vnitrostátní politika. V té zahraniční prý poslanec stojí za tím, jakým způsobem vláda vystupuje. „Koneckonců celé hnutí ANO podporuje vládní kroky. Jen připomenu, že jsme podpořili všechny vládní pozměňovací návrhy týkající se Ukrajiny a pomoci Ukrajincům. A stejně tak všechny zákony, které vláda dala na rychlo do Poslanecké sněmovny, jako opozice se v tom chováme velmi vstřícně. Řekl bych, že je to ve viditelném kontrastu s tím, jak současná koalice v covidové krizi (tehdejší opozice, pozn. red.) leckdy kritizovala vládu za každou cenu,“ uvedl Patrik Nacher. Práci současné opozice vnímá jako konstruktivní a podotkl, že v mimořádné situaci by se Sněmovna neměla dělit na opozici a koalici, ale pracovat na stejné straně.
Co se týká politiky vnitrostátní, je to dle Nachera o něco horší: „Jede se úplně zbytečně narativ typu: Řešíme-li vnitrostátní problém s cenou pohonných hmot nebo energií, řešíme-li inflaci, tak tím devalvujeme, že se kousek od našich hranic vede válka i za naše hodnoty. Myslím, a v tom se s vládou lišíme, že jedno nevylučuje druhé. My můžeme a máme pomáhat Ukrajině, uprchlíkům, Ukrajincům. Na počet obyvatel je u nás více uprchlíků, než za uprchlické krize v Německu po roce 2015. To je třeba podtrhnout a opakovat stále dokola. Není pravdou, že bychom byli neochotní pomáhat, jak se nyní ukazuje, ale vždy to vychází z přirozeného běhu věci. V momentě, kdy utíkají migranti ze zemí, vždy utíkají tam, kde mají příbuzné, známé nebo do země, ke které mají nějaký vztah i jazykovou vybavenost,“ vysvětli Nacher s tím, že v roce 2015 bylo vůči zemím, které kolonizovaly část Afriky, logické, že migranti utíkali do těchto zemí. Nedávalo logiku, aby utíkali do České republiky. Jako další rozdílné faktory uvedl, že nyní jsou jasně vidět zástupy žen a dětí, které se nedají srovnávat se zástupy v roce 2015, kde byli především muži. Nemluvě o náboženství a kulturní blízkosti. „Je to krásná odpověď bohaté Evropě, že Východ není sobecký a umí pomáhat,“ podotkl.
Nacher: Není možné za elektřinu platit více než státy, kam se energie dováží
„Zatímco Ukrajinci budou logicky směřovat tam, kde mají příbuzné – v Polsku, u nás, na Slovensku, v Rumunsku. Je to přirozené a jasně se ukazuje, že náš stát, obce, města i lidé pomáhají uprchlíkům a jsme schopni zvládnout v řádech týdnů to, co bohatší země za celé měsíce i roky. V tom patří všem velký dík. Východní Evropa není sobecká, naopak. Zároveň z toho ale neplyne, že se má rezignovat na dění uvnitř státu, protože to nejde proti sobě. Přece neplatí teze, že pomáhat uprchlíkům na Ukrajině znamená, že v samotné České republice nebudu dělat nic, protože jedno vylučuje druhé. Z toho jsem zklamán, protože tento pohled se šíří,“ řekl Nacher pro ParlamentníListy.cz.
Nelíbí se mu, že pokud někdo upozorní na nutnost řešit problémy v Čechách z dlouhodobé perspektivy, je onálepkován politiky nebo jejich příznivci. „Píší mi matky samoživitelky, že od příštího měsíce už nebudou mít na výdaje, na pravidelné splátky, protože všechno zdražilo – zálohy na energie, služby, jídlo a ceny veškerého zboží. Navíc někomu končí fixace hypoték a jejich úroková sazba se znásobí dvaapůlkrát. To jsou všechno věci, které je třeba řešit a hledání řešení určitě neznamená rezignaci pomoci vůči Ukrajině,“ upozornil politik. Sám by podporoval určité regulace, jako je zastropování cen energií nebo kontrolu marží při prodeji pohonných hmot. „Není možné, aby během dne cena ropy poklesla, ale na pumpách se to projevilo růstem cen. Není možné v mimořádné situaci zneužívat strachu lidí tím, že se svezu na emoci a zvýším ceny. Už jen prostá kontrola marží může vyvolat nějaký efekt a také vyvolala,“ vysvětlil Patrik Nacher.
Zdůraznil také, že je třeba realizovat dlouhodobé opatření ve vztahu k energetické soběstačnosti, ke kontrole, jak vzniká jejich cena. „Proč my vyvážíme elektrickou energii na burzu do Lipska, kde ji zase dražší kupujeme? To jsou legitimní otázky. My jsme elektricky soběstační, ale elektřina nás stojí více, než ve státech, kam energii dovážíme,“ poznamenal. A vyjmenoval nástroje některých zemí, které vnímá jako legitimní v mimořádné situaci, ve které se nejen Česká republika nachází. Například kontrola procesu výroby, distribuce a obchodu, nákupu i prodeje energií nebo dočasné snížení DPH.
Vymezujeme se vůči totalitám s cenzurou a děláme totéž salámovou metodou
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová