Poslankyně Pastuchová: Nejsme asi ještě zralí na to, zbavit se maloměšťáctví

02.01.2016 12:09 | Zprávy

Pokud by všichni poslanci opravdu hájili zájmy občanů ČR, nebyli bychom svědky toho, co se dnes ve sněmovně odehrává. Často mám pocit zmaru, říká Jana Pastuchová (ANO). V rozhovoru, který poskytla naší redakci, zhodnotila nejen fungování dolní komory a především opozice. Ohlédli jsme se ale i za uplynulým rokem a za jejím dosavadním působením ve sněmovně. Který z navržených zákonů považuje za nejzásadnější a o co by se chtěla zasadit ve druhé polovině svého mandátu? Vyjádřila se také ke kritice změn jednacího řádu sněmovny, o něž hnutí ANO usiluje. Prozradila nám, proč prosazuje zákaz kouření v restauracích, a navrhla další možná opatření na podporu protidrogové politiky.

Poslankyně Pastuchová: Nejsme asi ještě zralí na to, zbavit se maloměšťáctví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mgr. Jana Pastuchová (ANO)

Už více než dva roky zastupujete občany Libereckého kraje v Poslanecké sněmovně. Za tuto dobu jste se podílela na návrzích celkem 11 zákonů. Který z nich považujete za nejzásadnější, pokud se to tak dá říci? A proč?

Každý z nich má svůj význam. Díky zákonu o registru smluv budeme mít transparentnější hospodaření s veřejnými prostředky. Pro děti, za které rodiče neplatili poplatky za odpady, je důležité, že v osmnácti letech nebudou postaveny před dluhy, za něž objektivně nemohou. Zákaz kouření v restauracích, který je nyní ve druhém čtení, ochrání nekuřáky před pasivním kouřením. Hodně práce je ale také za pozměňovacími návrhy a podporou jiných návrhů zákonů. Například za zákonem o hmotné nouzi, který už není tolik vstřícný vůči obchodníkům s chudobou. A do budoucna doufám a budu se prát za to, aby byla veřejná služba opět motivací k práci. Pro mě osobně je pak klíčový zákon o nelékařských zdravotnických profesích, který je ve fázi příprav. Intenzivně spolupracuji s ministerstvy zdravotnictví a školství především na tom, aby se vzdělávání zdravotních sester zjednodušilo.

S cílem zefektivnit jednání sněmovny hnutí ANO navrhuje řadu změn jednacího řádu sněmovny. Opozice vás ale kritizuje za snahu omezit její práva a pošlapat parlamentní demokracii. Navíc úplnou podporu pro prosazení svých záměrů nemáte ani u svých koaličních partnerů. Proč jsou podle vás návrhy hnutí terčem kritiky?

To je asi spíš otázka pro ty, kteří kritizují. Možná jsou to obavy ze změn, z něčeho nového, na co nejsou tradiční struktury zvyklé a zkomplikovalo by jim to jejich způsob práce. Ohání se demokracií a svobodou slova. Ano, to jsou silné argumenty. Na druhé straně ale stojí veřejný zájem a občané této země. Kvůli nim by sněmovna měla fungovat, schvalovat zákony a řešit problémy, nikoliv mrhat časem a veřejnými prostředky.

Někteří také soudí, že by si hnutí ANO mělo nejdříve zkusit být v opozici, než začne takto zasahovat do jednacího řádu...

Dostali jsme od voličů důvěru hned na první pokus, a to také díky šlendriánství a aroganci vlády ODS a TOP 09. Já osobně jsem v opozici jako zastupitelka města Jablonec nad Nisou, takže vím, že to není lehké. Koalice nás válcuje a prosazuje si to, co potřebuje. Nedávno to tak třeba udělala s návratem hazardu do města. Protestujeme, nesouhlasíme, vyzýváme k diskusi napříč politickým spektrem, bojujeme ve výborech a komisích. Fungování zastupitelstva ale neblokujeme, tato cesta nikam nevede.

Kvůli EET se ve sněmovně mezi koalicí a opozicí strhla hádka. Jak nejen zmíněné jednání, ale celkové fungování sněmovny hodnotíte Vy sama? A jak z vašeho pohledu vnímají jednání ve sněmovně občané, kteří jej mají možnost sledovat?

Věřím, že stačí chtít a lze dosáhnout kompromisu, i v případě EET. Naše opozice ale nechce, slyšíme stále dokola jednu a tu samou ohranou písničku. Trávíme ve sněmovně hodiny mluvením o ničem nebo přestávkami, které si převážně bere zase opozice a jež ročně stojí desítky milionů korun. Obojí k pozitivnímu obrazu Poslanecké sněmovny zrovna nepřispívá. Často mám pocit zmaru, raději bych pracovala v regionu, na pozměňovacích návrzích, dělala to, kvůli čemu jsem do sněmovny šla.

Na kolik je podle vás současná opozice ve sněmovně konstruktivní?

Konstruktivní bývá ve výborech a podvýborech. K daným tématům hovoří odborníci, ke slovu se dostávají i ti, kteří na plénu moc nemluví. Mizí tlaky vedení poslaneckých klubů, atmosféra je komornější a uvolněnější. Pokud má někdo dobrý nápad, politická příslušnost nehraje příliš roli. Na schůzi Poslanecké sněmovny jde spíš o hru jednotlivců, bonmotů a urážek s jediným cílem, objevit se ve večerních zprávách. Podle volebních preferencí ale tato ubohá taktika moc nezabírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…