„Na kterou otázku byste rádi odpověděli a zatím jste ji nedostali?“ zeptal se úvodem moderátor Pokorný. „My už jsme dostali tolik otázek. Měli jsme s panem Pavlem x duelů, včera jsme se snažili vyslat jasný signál, aby naši fanoušci na sebe neútočili. Na sociálních sítích se ozvalo, že to byla nuda. Já už se ale těším, až to konečně skončí. Protože ta nálada... Vypadá to, jako kdybychom tady volili Karla IV.: s neomezenou mocí. I ve Francii, kde je prezidentský systém... Ta atmosféra je šílená, společnost je rozdělená od roku 2013, první přímé volby... Vyzval jsem všechny, bez ohledu na to, kdo se stane prezidentem, aby za mě voliči – protože pan Pavel je favorit – aby to akceptovali,“ řekl úvodem Babiš a vzpomněl na dnešní mezinárodní den obětí holokaustu. „Nemůžeme dopustit nenávist. Udělám všechno pro to, aby to nepokračovalo, bez ohledu na to, zda budu prezidentem,“ řekl Babiš.
„Mně se nikdo nezeptal, kolik kilometrů jsem ujel v kampani na motorce,“ odvětil Pavel, který podle svých slov po vlastech českých jezdil na motorce. Dohromady na ní ujel 3000 kilometrů. „Já jsem ujel obytným vozem šestnáct tisíc kilometrů,“ sdělil Babiš, Pavel doplnil, že ještě šest tisíc kilometrů se ujelo dodávkou. Pokorný podotkl, že tedy Babiš v tomto zvítězil, Babiš však uvedl, že začal dřív a že nepotřebuje, aby mu někdo „nahrával“. „Příště se budu víc snažit,“ sdělil Pavel.
Babiš následně hovořil, jak by se chtěl v případě prezidentování věnovat ekonomické diplomacii, hovořil také o svých vztazích s Vietnamem. „Byl jsem v Sapě několikrát u holiče,“ sdělil mimo jiné Babiše. A jel by s vietnamskou delegací na Tchaj-wan? „Ohledně Číny, my se máme chovat jako všechny státy EU, musíme upozorňovat na porušování lidských práv,“ začal zeširoka Babiš, ale nakonec uvedl, že na Tchaj-wan by s delegací nejel.
„Musíme sledovat náš národní zájem. A ten je nejen ekonomický ve vztahu k Číně, ale i k Tchaj-wanu. V případě našich kontaktů s Tchaj-wanem bychom měli vážit, abychom neohrozili ekonomické zájmy České republiky v Číně,“ řekl Pavel a opatrně sdělil, že by delegaci na Tchaj-wan vzal.
Kolář? Ne, protokolář
V případě, že by se stal prezidentem, by si jako prvního ministra pozval ministra zahraničí, a to kvůli tomu, aby náležitě obsadil funkce šéfa zahraničního odboru a šéfa protokolu na Pražském hradě. „Jediný kolář, který bude mít na Hradě nějaké slovo, bude protokolář,“ odmítl pak, že by si na Hrad vzal diplomata Petra Koláře.
„Chtěl bych si hlavně nastavit vztahy s premiérem. Vládu řídí Stanjura, tak bych ho přesvědčoval, aby řídil tu vládu,“ sdělil Babiš, s kým by jednal po zvolení prezidentem. Následně hovořil o ministryni obraně Černochové a o tom, že by chtěl, aby náčelník generálního štábu Karel Řehka skončil, protože podle něj straší válkou. „Navrhl bych tady pana Pavla místo něj,“ podotkl Babiš. Pavel by toto místo odmítl, protože už je ve výslužbě. Opětovně, jako včera na TV Nova, se pak Pavel Řehky zastal, že nestrká hlavu do písku. V případě, že by se Pavel nestal prezidentem, tak by se opětovně stal „angažovaným občanem“ a šel by pracovat do lesa. „Ale určitě bych se dál zapojoval, nikdy jsem však neměl ambice zakládat hnutí, stranu, to by mě nebavilo,“ sdělil Pavel, následně pak odmítl i Babišovu nabídku, že by mohl být ministrem obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.