Pospíšil na začátek přiznal, že z voleb nervózní je. „Pro mě volby jsou vždycky svátkem, rozhodují občané, rozhodují voliči, jak rozdají karty,“ řekl Pospíšil; a bude to dle něj právě volič, který jejich koalici buď ocení, nebo jim dá červenou kartu. Je prý rád, že v koalici jsou i Zelení (LES), protože ekologická témata už nejsou jen „šlehačka na dortu“. „Protože to jedna země třeba naší velikosti není schopna vyřešit, problém odpadu a vod v Evropě,“ argumentoval Pospíšil, proč je třeba ekologická témata řešit společně. A zdůraznil, že EU se těmto tématům věnuje čím dál více.
Veselý se zeptal, zda panuje obava, že po volbách vznikne velká koalice stran, jež nemají rády Evropskou unii, a zmínil jméno italského vicepremiéra Salviniho. Pospíšil pravil, že právě proto nabídli Zeleným spolupráci, protože je volí přibližně dvě procenta voličů a ve volbách půjde o každý hlas, takže takto jejich hlasy nepropadnou.
Moderátor se ho znovu zeptal na to, co by mohlo nastat, pokud protievropské strany uspějí. „Pak může dojít zaprvé ke krizi Evropské unie, kdy zkrátka Evropský parlament bude blokovat všechny, i třeba rozumné návrhy Evropské komise, jak dál rozvíjet evropskou myšlenku,“ varoval předseda TOP 09. Krize Evropské unie je podle něj situace, kdy v europarlamentu získá většinu skupina, která bude hovořit o demontáži EU pouze na úroveň volné ekonomické spolupráce. „Tohleto v praxi těžko může fungovat, dneska jsme se posunuli do fáze, kdy vedle ekonomické spolupráce spolupracujeme i politicky, třeba v zahraniční politice vyjednáváme obchodní smlouvy s třetími zeměmi, máme velmi úspěšné smlouvy například s Jižní Koreou, s Kanadou, to je pro obchod velmi důležité a to je ta politická spolupráce. Nebo máme společnou zahraniční politiku vůči zemím v Africe, vůči zemím na Blízkém východě, to bude do budoucna strašně důležité, pokud chceme předcházet migrační krizi, tak musíme v těchto státech mít nějaký vliv, posilovat tam různé projekty, které budou bránit tomu, aby ti lidé ze zoufalství odcházeli do Evropy. To znamená třeba i těm zemím pomáhat,“ řekl Pospíšil a dodal, že i toto je politická spolupráce, se kterou ne každý souhlasí, ale podle něj je nezbytná pro budoucnost Evropy.
„Odpůrci EU říkají: Pojďme toto zbourat a pojďme spolu jen ekonomicky obchodovat. To je podle mě strašně špatné, je to velmi nebezpečné, protože pak se nám fakt může stát, že sice spolu budeme obchodovat, ale politicky budeme strašně slabí. My jsme relativně malá země v rámci světa a ve chvíli, kdy nebudeme i politicky spolupracovat, tak se může stát, že u nás bude růst vliv Číny a Ruska,“ varoval předseda TOP 09. V zájmu Česka je, aby státy, které vyznávají svobodu a demokracii, spolupracovaly a měly společnou zahraniční politiku proto, abychom předcházeli např. migračním krizím. Že se demontáž EU nevyplatí, dokazuje např. Brexit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas