Kromě Masopusta je ve Vietnamu také bývalý ministr zahraničí Jan Kavan či expremiér Petr Nečas. Nechybí ani současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Pro Zemana je to pak podle MF Dnes jeden z nejdůležitějších výjezdů. „Zemanovo okolí totiž cítí, že v zemi, jejíž obyvatelé stále slyší na dobovou značku ‚Made in Czechoslovakia‘, může udělat miliardové obchody. A tím i zlepšit prezidentovu image,“ poznamenal.
Návštěvu v Číně, kde byl prezident před několika týdny, totiž zastínily řeči o jeho zdravotním stavu. Ve Vietnamu proto došlo ke zvolnění programu, navíc vztahy zde jsou dlouhodobě výborné, návštěvou došlo jen k jejich prohloubení.
„Účast prezidenta republiky na obchodních jednáních má v zemích, jako je Vietnam, velkou váhu,“ dodal k tomu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. A úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat – čeští turisté by mohli do Vietnamu létat bez krátkodobých víz, mezi Prahou a Ho Či Minovým Městem by mělo být zavedeno přímé letecké spojení. Vznikla také dohoda o vzájemném předávání odsouzených a o policejní spolupráci. Smlouvy se svými partnery pak v Hanoji podepsalo hned sedm firem.
Dnes Zeman z Hanoje odlétá, zavítá ještě do kazašské Astany. Zde se zúčastní slavnostního zahájení mezinárodní výstavy EXPO 2017.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef