Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stál cukr v obchodech začátkem roku 2022 necelých 19 korun za kilo, začátkem roku 2023 pak bezmála dvojnásobek, a sice více než na 35 korun.
„Cenový výkyv na konci roku 2022 byl tak enormní a nebyl v podstatě na první dobrou vysvětlitelný zvýšením, za které se cukr prodával, a vedl k tomu, že úřad získal důvodné podezření, že to mohlo být výsledkem případné zakázané dohody, a provedl tam místní šetření u čtyř obchodních řetězců, budeme to dále prověřovat,“ řekl místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleba pro CNN Prima News.
„Je dobře, že antimonopolní úřad tyto věci zkoumá. Je také dobře, že poukázal na to, že tu je jeden dominantní cukrovar, který zásobuje většinu českého trhu, to je další důležité zjištění. Co se týče cen, je na každém obchodníkovi, aby si určoval, za jakou cenu prodává,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Na sociální síti X dodal, že čeští obchodníci nevytvářejí při nabídce cukru kartel a že do jeho ceny se promítají všechny běžné faktory, zejména ceny dodavatelů, jak je tomu u ostatních potravin. „Další umělá ‚krize‘ končí: ÚOHS potvrdil, že ceny cukru byly v pořádku: – obviňování obchodních řetězců z umělého navyšování cen cukru se nezakládalo na pravdě – cena cukru rostla podobně v celé Evropě kvůli energetické krizi,“ glosoval Prouza k vyjádření ÚOHS po detailním sektorovém šetření cen cukru v českých obchodech.
Na vyjádření Prouzy kriticky reagoval ministr zemědělství Marek Výborný: „Zvláštní interpretace,“ pozastavil se a citoval ÚOHS. „Nárůst obchodní přirážky mohl mít příčiny také v koordinaci jednání obchodních řetězců. Úřad proto k prověření tohoto podezření uskutečnil neohlášená místní šetření u čtyř obchodních řetězců. Shromážděný materiál Úřad nyní vyhodnocuje.“
Zvláštní interpretace. ??
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 15, 2024
Cituji @UOHS_CZ “nárůst obchodní přirážky mohl mít příčiny také v koordinaci jednání obchodních řetězců. Úřad proto k prověření tohoto podezření uskutečnil neohlášená místní šetření u čtyř obchodních řetězců…shromážděný materiál Úřad nyní vyhodnocuje”????>? https://t.co/jEC3HuKk6w
Prouzova reakce byla ostrá – připomněl Výborného kontroverze. „Koukám, že pro odvedení pozornosti od vašich selhání a kontinuální podpory velkododavatelů napíšete cokoliv. Ale je pravda, že už mě to bohužel nepřekvapuje...“ vzkázal ministrovi.
„Napsal jsem něco, co není pravda? Skoro to vypadá, že se potrefená...“ rýpl do Prouzy následně Výborný.
?? napsal jsem něco, co není pravda????>?
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 15, 2024
Skoro to vypadá, že se potrefená ?? …
Ekonomický novinář Daniel Morávek rovněž komentoval Prouzovu interpretaci vyjádření ÚOHS jako chybnou: „Ne, nepotvrdil. Potvrdil, že na straně pěstitelů a producentů bylo vše v pořádku. U obchodních řetězců úřad provedl místní šetření a shromážděný materiál teď vyhodnocuje. ÚOHS uvedl, že ‚nárůst obchodní přirážky mohl mít příčiny také v koordinaci jednání obchodních řetězců‘,“ zopakoval konstatování ÚOHS.
Ne, nepotvrdil. Potvrdil, že na straně pěstitelů a producentů bylo vše v pořádku. U obchodních řetězců úřad provedl místní šetření a shromážděný materiál teď vyhodnocuje. ÚOHS uvedl, že "nárůst obchodní přirážky mohl mít příčiny také v koordinaci jednání obchodních řetězců". https://t.co/98Nz2UcJeC pic.twitter.com/ttQAHrBDnO
— Daniel Morávek (@DanMoravek) February 15, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská