„Během výuky jsou analyzovány praktické příklady a případové studie z oblasti uprchlického práva – vyhledávání informací o zemi původu, uprchlictví sur place, situace vnitřního ozbrojeného konfliktu, možnost vnitřního přesídlení,“ uvádí univerzita k možnosti studia právní kliniky uprchlického a cizineckého práva.
Jednotlivé bloky jsou prý zaměřeny zejména na získávání praktických zkušeností při aplikaci uprchlického práva, přípravu či analýzu relevantních písemností, řešení příkladů z praxe a práci s judikaturou, to vše při rozšiřování a prohlubování teoretických znalostí.
Pamlsek pro studenty, to je právní klinika uprchlického a cizineckého práva. JUDr. Maxim Tomoszek – garant kliniky
„Skutečné případy budou studenti řešit díky spolupráci s nevládní organizací SOZE (Sdružení občanů zabývajících se emigranty). Výuka bude zajišťována s odborníky z praxe, kteří se na oblast uprchlického práva specializují,“ láká zájemce škola, založená již v roce 1573, na svých stránkách.
Oborů či předmětů, které v této souvislosti univerzita nabízí, je ovšem mnohem víc. Studovat lze „Právo pro každý den – Street Law“, mezi povinně volitelné předměty pro studenty Právnické fakulty se řadí „Antidiskriminační právní klinika“, „Studentská laboratoř lidských práv“, „Právní klinika uprchlického a cizineckého práva“, „Environmentální právní klinika“ či „Právní klinika sociálních práv“.
U zmíněné Environmentální právní kliniky najdete i samostatný popis: „Je určena zejména studentům, kteří mají zájem se specializovat v oblasti ochrany životního prostředí. Studenti si prohloubí znalosti z dané oblasti a vyzkoušejí aplikaci právních předpisů na konkrétních případech a případových studiích pokrývajících řadu oblastí (např. územní plánování, posuzování vlivů na životní prostředí, místní referendum, nakládání s odpady, atp.). Na běhu kliniky se podílí nezisková organizace Hnutí Duha.“
Výše uvedený čtenář Vladimír L. spolu s výpisem oborů upozornil také na to, že zatímco v Olomouci probíhají všelijaká studia, „v největším (a jediném) učilišti na Vsetíně nepřijali letos do učebního oboru ZEDNÍK ani jednoho učně“. I to naše redakce ověřovala. A výsledek? „Vloni jsme nepřijali ani jednoho, letos máme zatím přihlášené tři vzácné kousky a budeme bojovat, abychom si je vůbec udrželi, je to obrovský problém v dnešní době. Na učilišti v sousedních Valašských Kloboukách jich mají přihlášených pouze pět,“ sdělil naší redakci ředitel SOŠ Josefa Sousedíka Josef Slovák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: B. Richterová a T. A. Nový