V úterý nejprve o šetření možného protiprávního jednání informovala policie. „Zahájili jsme prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice,“ stálo v tiskové zprávě policie.
Podle několika informátorů serveru iROZHLAS.cz se možným protiústavním jednáním okolí prezidenta bude zabývat i BIS. „Bezpečnostní informační služba plní úkoly v souladu se svými zákonnými působnostmi. Pokud zjistíme jakékoliv závažné informace, předáváme je zákonným adresátům, případně orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Šticha s tím, že žádné další komentáře přidat nemůže.
Podle zákona BIS „zabezpečuje informace o záměrech a činnostech namířených proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti České republiky“. Sdílnější nebyla ani policie. „Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová bez specifikace, zda se zaměřují na kancléře Vratislava Mynáře.
Kroky policie i BIS souvisejí se zprávou Ústřední vojenské nemocnice, kterou si vyžádal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). V ní je napsáno, že nemocnice již 13. října zpravila hradní kancelář o neschopnosti prezidenta Zemana vykonávat pracovní povinnosti. Přesto hradní kancléř tvrdil veřejnosti opak, a 14. října dokonce měl Zeman podepsat svolání Poslanecké sněmovny na pondělí 8. listopadu.
Premiér Andrej Babiš již kvůli těmto nejasnostem vyzval kancléře Mynáře k rezignaci. Senát a nejvyšší ústavní špičky mezitím řeší aktivaci článku 66 ústavy o dočasném zbavení pravomocí prezidenta Miloše Zemana ze zdravotních důvodů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.