Nová pravidla migrace v EU. Každý stát by se podle nich měl zapojit do řešení migrace v Evropě. Prý nepočítají s povinnými kvótami, ale při velké krizi by prý byl čas na „povinnou solidaritu“. Státy by prý měly na výběr, buď migranty přijmou, nebo zabezpečí (i finančně) návrat odmítnutých žadatelů o azyl. Alespoň tak byla popsána v krátkém úvodu Událostí, komentářů.
Moderátor Jakub Železný postavil otázku jednoduše: Přijmi nebo zaplať. A zeptal se, kterou cestou má jít Česko. Šojdrová nejdříve pochválila Komisi za předložení návrhu, ve kterém je prý prioritou ochrana vnějších hranic a návratová politika. Uvedla, že migranti budou nejdříve rozčleněni na ty, kteří mají šanci azyl získat a na ty, kteří šanci nemají. „A členské státy budou povolány/vyzvány k tomu, aby se o ty, kteří ten azyl mohou získat, tedy rozdělili,“ prozradila. Dodala, že v uprchlických táborech jsou asi 2/3 těch, kdo azyl získat nemohou. „A tady by se členské státy měly podílet na tom, aby se podařilo migranty, kteří nemají nárok na azyl, vrátit do jejich původních zemí,“ vysvětlila.
„Zdůraznila bych ještě jeden aspekt, a to je velká pozornost nedoprovázeným dětem. Ty mají být posuzovány především jako děti, podle úmluvy o právech dítěte. Ne jen jako migranti. A myslím si, že tady je velký prostor, protože víme, že v těch uprchlických táborech jsou ještě tisíce dětí. Takže ta dobrovolná solidarita by se mohla projevit v tom, že si Česká republika vezme nedoprovázené nezletilé a částečně se může podílet na ochraně vnějších hranic a na návratové politice,“ mínila europoslankyně KDU-ČSL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas