„Zdá se mi, že je tu velmi vysoké riziko, že premiéři zemí EU budou v Kyjevě uvězněni,“ napsal na svůj twitter americký novinář Dave Keating v reakci na zprávu agentury AFP o tom, že v ukrajinském hlavním městě bude aplikován zákaz vycházení. Uvězněním se pochopitelně myslí nemožnost město bezpečně opustit. Fiala je společně se svými kolegy Mateuszem Morawieckým z Polska a Janezem Janšou ze Slovinska na cestě vlakem do ukrajinského hlavního města, kde se chtějí setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Státníky na cestě doprovází také polský prezident Jaroslaw Kaczynski.
It seems to me there is a very high risk of the EU prime ministers becoming trapped in Kiev.
— Dave Keating (@DaveKeating) March 15, 2022
A 36-hour curfew is starting today, the mayor just announced.https://t.co/Uqoo0GeACq
Keating dále spekuluje o tom, jak se zachová Moskva. Půjde o první takovou situaci – ve městě budou čelní představitelé členských zemí EU a NATO, Putin přitom potřebuje, aby invaze na Ukrajinu skončila jasným, a pokud možno co nejrychlejším vítězstvím. Keating si klade otázku, zda si Putin dovolí v útoku na Kyjev pokračovat i za těchto okolností. A ptá se i odborníků na Severoatlantickou alianci, zda by případné zabití premiéra členského státu v oblasti bojů bylo záminkou pro aktivaci článku 5 smlouvy a jestli by záleželo na tom, zda se jednalo o neúmyslné zabití.
Question for the #NATO experts out there (because I’m hearing a lot of speculation about this in Brussels today):
— Dave Keating (@DaveKeating) March 15, 2022
Would the killing of a NATO prime minister in a war zone be considered an attack that triggers Article 5?
Would it make a difference if it was intentional or not?
Pražský korespondent BBC Rob Cameron se pak zabývá tím, nakolik bezpečné je pro evropské státníky pořádat v tuto chvíli podobnou cestu. Experti podle něj vylučují cestu vzduchem, automobilu by pro změnu cesta z polské hranice do Kyjeva trvala sedm hodin – a navíc by byla plná nástrah. Podle Camerona tedy mezi odborníky zavládlo znepokojení, když vyšlo najevo, že politici cestují vlakem. To totiž zabere sedm hodin i v dobách míru, kdy je infrastruktura nepoškozená a funguje bez omezení. Vysoký unijní představitel pro BBC uvedl, že cesta tří středoevropských premiérů nemá žádný formální mandát od EU a že se o ní Brusel dozvěděl až noc předem. Předseda Evropské rady Charles Michel pak vypíchl bezpečnostní rizika takové akce.
Americký politolog Ian Bremmer už nastínil „výjimečnou“ možnost, že by premiéři Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině zůstali. „Rusko si ani náhodou nedovolí zaútočit na tři lídry členských států NATO,“ míní a argumentuje, že Putin říká, že nechce útočit na civilisty ani svrhnout kyjevskou vládu, tedy že by premiéři podle toho měli být v bezpečí. Pro Kyjev by se prý jednalo o vzpruhu a mohl by se vrátit i americký velvyslanec. „Záměr je vynutit příměří, alespoň v hlavním městě,“ říká Bremmer a dodává, že se jedná o mnohem bezpečnější postup než se snažit vynutit bezletovou zónu a že to docílí více než poskytnutí MiG-29.
russia claims they have no goal to overthrow zelensky govt and is not targeting civilians.
— ian bremmer (@ianbremmer) March 15, 2022
both are false, but that’s the official russian position. nato leaders staying in kyiv in no way challenges it.
much safer—and smarter—move than trying to enforce a no fly zone. accomplishes more than sending migs.
— ian bremmer (@ianbremmer) March 15, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marek Korejs