Server CyberBlog.cz upozorňuje na malware FlyTrap, který napadá facebookové účty. Ten e primárně zaměřený na zařízení s operačním systémem Android. Systém infikuje skrze falešné nabídky slevových kupónů pro služby Netflix a Google AdWords.
reklama
Malware je zastřešující výraz pro jakýkoli typ škodlivého softwaru, který se snaží infikovat počítač nebo mobilní zařízení a jehož cílem je poškodit nebo zneužít libovolné programovatelné zařízení, službu nebo síť. Kyberzločinci jej obvykle používají z mnoha různých důvodů, například k získávání osobních údajů či hesel, krádežím peněz nebo k blokování přístupu do zařízení.
A právě FlyTrap se začal šířit od března 2021 prostřednictvím obchodu Google Play a ostatních tržišť s aplikacemi třetích stran pro Android.
„Útočníkům se podařilo prolomit Facebookové účty více než 10 000 uživatelů ve 144 zemích. Report výzkumníků společnosti Zimperium zLabs uvádí, že FlyTrap využívá taktiky social engineeringu ke kompromitaci účtů na Facebooku. Zpráva uvádí, že FlyTrap je součástí rozsáhlejší kampaně, za kterou údajně stojí skupina útočníků působící z území Vietnamu,“ informuje Server CyberBlog.cz.
Analytik Azim Yawant (Zimperium) identifikoval celkem devět aplikací šířící malware FlyTrap:
GG Voucher (com.luxcarad.cardid)
Vote European Football (com.gardenguides.plantingfree)
GG Coupon Ads (com.free_coupon.gg_free_coupon)
GG Voucher Ads (com.m_application.app_moi_6)
GG Voucher (com.free.voucher)
Chatfuel (com.ynsuper.chatfuel)
Net Coupon (com.free_coupon.net_coupon)
Net Coupon (com.movie.net_coupon)
EURO 2021 Official (com.euro2021)
Tyto aplikace nabízí uživatelům slevové kupóny na služby Netflix a Google AdWords, ale pouze v případě přihlášení skrze Facebookový profil. Jakmile se uživatel přihlásí, malware získá informaci o Facebook ID, poloze, e-mail, IP adresu, cookie soubory a tokeny spojené s FB profilem oběti. Získaná data a informace používají pomocí social engineeringu pro další šíření FlyTrap.
Lze nějak riziku předcházet? Uživatele mobilních telefonů a ostatních zařízení s Androidem mohou udělat to, že v nastavení systému zakážou možnost nahrávání SW a aplikací z neautorizovaných zdrojů. Defaultně je toto nastavení vypnuté, ale útočníkům se často uživatele podaří přesvědčit, aby funkci zprovoznili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.