Reportér Weltu na začátek uvedl, že mnoho Němců je Maďarům zavázáno za otevření železné opony v roce 1989, ale současný vývoj Maďarska v nich vzbuzuje obavy. Zeptal se, jak došlo k tomu, že kdysi myšlenkově blízké země se od sebe vzdálily. Orbán odpověděl, že vděčnost za rok 1989 je vzájemná, protože reunifikace Německa byla v geopolitickém smyslu premisou pro svobodu Maďarska. „To je důvod, proč Maďaři v roce 1990 byli pro německou reunifikaci ještě víc než Němci sami,“ vysvětlil premiér. Maďaři mají podle něj vyvinutý smysl pro geopolitické reálie a Helmut Kohl je pro ně prý dodnes uznávanou osobou.
Reportér se zeptal, zda tedy Němci nerozumí Maďarům. „Současné odcizení je jenom kvůli politice. Ve všech ostatních ohledech jsou německo-maďarské vztahy na skvělé úrovni. Ekonomická spolupráce, kultura, turismus. Je zde velká oboustranná náklonnost,“ odvětil Orbán a uznal, že část viny za politické odcizení spočívá i na něm.
Další otázka na Orbána byla, zda někdy porušil domluvu s Němci či zda tomu bylo naopak. Orbán uvedl, že Maďaři mají dojem, že uzavřeli dohodu s Německem v roce 1989, kdy je Německo podpoří při vstupu do NATO a EU a Maďarsko uvítá německé investice a technologie a nebude parazitem v EU. „Na rozdíl od ostatních Evropanů jsme nikdy nežádali a nikdy nebudeme žádat o německé peníze bez toho, aniž bychom za ně dali nějakou protihodnotu. Vždycky jsme platili dluhy včas,“ prohlásil premiér a dodal, že vždy ctili vizi kancléře Kohla, že rozdíl ve velikosti není rozdílem v důležitosti. „Všechny německé vlády se tím řídily, až do migrační krize. Ten rozkol způsobila jen a jen migrační krize. Trváme na právu národů se bránit. Němci mají jinou filozofii,“ dodal předseda Fideszu.
Na to reportér Weltu argumentoval, že jsou to 4 roky od začátku migrační krize v roce 2015. „Vše, co jsme zažili v roce 2015, se stane znovu, akorát v ještě větším měřítku. Arabské země brzy překonají Evropu v počtu lidí. A to jsem ještě neřekl nic o Africe, kde brzy bude víc lidí, než je možné uživit. V tomto ohledu je Maďarsko hraniční země. Žijeme v plné pohotovosti. Na jižní hranici máme tisíce vojáků a policistů,“ vyvracel Orbán argument a dodal, že záleží jen na vůli Turecka, zda se miliony uprchlíků v něm vydají do Evropy. Jelikož Německo hraniční zemí není, tak v něm panuje větší pocit bezpečí, což spolu s odlišnými historickými zkušenostmi vede k odlišnému přístupu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas