Pozor, špioni: Nepijte a nebavte se s cizími! radí Univerzita Karlova

12.07.2021 7:12 | Zprávy

Univerzita Karlova ve spolupráci s Centrem boje proti terorismu a hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra vypracovala manuál, jak by se docenti, profesoři a další akademičtí pracovníci měli zachovat v momentě, kdy o ně projeví zájem ruští nebo čínští špioni. A jak by se měli chovat, když sami vyjedou do Číny. Na pracovních cestách do zahraničí se nenechte vmanipulovat do kompromitující situace (alkohol, společnost v hotelu apod.), stojí mimo jiné v manuálu.

Pozor, špioni: Nepijte a nebavte se s cizími! radí Univerzita Karlova
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

Prezident Miloš Zeman vsadil hodně na čínskou kartu a na zlepšení vztahů s touto zemí. Po svých cestách do Číny sliboval, že nejlidnatější komunistická země světa investuje v Česku stovky miliard. Příští rok se chystá do Číny vyjet znovu.

Jenže ze slibovaných investic se zatím zrealizoval jen nepatrný zlomek a české úřady i vysoké školy se navíc učí, jak odolat čínským špionům. Před aktivitami ruských i čínských špionů v Česku dlouhodobě varuje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Univerzita Karlova proto vydala manuál, jak se špionům bránit. Projekt zastřešil rektor Tomáš Zima, který Deníku N sdělil, že univerzita manuálem reaguje na měnící se bezpečnostní situaci ve světě, na zkušenosti západních univerzit, i na své vlastní poznatky ze setkávání s čínskými protějšky.

„Na pracovních cestách do zahraničí se nenechte vmanipulovat do kompromitující situace (alkohol, společnost v hotelu apod.). Dokumenty, notebook, mobil či USB se svými informacemi mějte pořád u sebe, nenechávejte je ani zavřené v trezoru v hotelovém pokoji,“ varuje například manuál.

„Všímejte si podezřelé aktivity vůči své osobě i situací, kdy se domníváte, že můžete být cílem vyzvídání (vytěžování) či verbování, nebo když zažijete neobvyklý zájem o vlastní osobu. Pokud máte pocit, že se něco děje, nesnažte se situaci řešit sami, pište záznamy a zprávy a ty sdílejte s bezpečnostním manažerem na své vysoké škole. Nebojte se zeptat na radu. Obrátit se můžete přímo na svého nadřízeného, bezpečnostního manažera ve vedení vaší školy či fakulty nebo v odůvodněných případech přímo na Bezpečnostní informační službu (BIS),“ stojí také v manuálu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta tvrdě kritizuje Fica. S Putinem jen z pozice síly, vzkazuje

12:36 Šlachta tvrdě kritizuje Fica. S Putinem jen z pozice síly, vzkazuje

Předseda Přísahy Robert Šlachta ostře zkritizoval slovenského premiéra Roberta Fica za jeho návštěvu…