Soušek prý navštívil sedm až osm volebních místností. Upozornil také, že na jižním Krymu, kde žije údajně protiruská tatarská menšina, se žádní vojáci nebo hlídkující policisté neobjevili. Plán cesty si prý dohlížitelé tvořili sami a zajížděli i do míst, která nebyla v itineráři. Referendum tedy neprobíhalo pod tlakem.
Na ulicích byla cítit slavnostní atmosféra
„Na ulicích byla naopak cítit velmi, velmi slavnostní atmosféra, lidé byli podle toho i oděni a k urnám chodili nejen ve velkém počtu, jak dokládají výsledky referenda, ale dokonce s celými rodinami včetně dětí. Nevím, jestli by tak činili pod muškami ozbrojenců, o kterých se dočítáme v českém tisku,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.cz.
Přesto se Soušek setkal s názory od lidí, kteří s odtržením Krymu od Ukrajiny nesouhlasili. „Ale celkově mám pocit, že oficiální výsledky referenda naprosto odpovídají tomu, co jsem na místě viděl já,“ trvá na svém názoru.
Reportér českého veřejnoprávního média ve svém zpravodajství lhal
Podle Souška tedy čeští novináři o situaci na Krymu lžou. „V každém případě reportér jistého veřejnoprávního média, který byl na Krym vyslán, ve svém zpravodajství lhal, jak když Rudé právo kdysi tisklo. K čemu si pak ale takovou veřejnou informační službu platíme?“ zeptal se.
V rámci mezinárodní pozorovatelské mise nedělní referendum v Krymu sledoval také poslanec Úsvitu přímé demokracie a bývalý diplomat Milan Šarapatka a poslanec ANO Stanislav Berkovec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe