Pro veškeré formy nenávisti a nesnášenlivosti v Evropské unii není místo. S hodnotami, jako je úcta k lidské důstojnosti, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidských práv, nejsou slučitelné.
„Nenávist nepostihuje pouze jednotlivé oběti, ale představuje hrozbu pro živé demokracie a pluralitní společnost,“ uvádí na svém webu Evropská komise.
Trestné činy a projevy motivované nenávistí jsou podle práva Evropské unie nezákonné. V prosinci 2021 Evropská komise přijala sdělení, které podněcuje Radu k rozhodnutí rozšířit seznam trestných činů právě i na nenávistné projevy (hate speech) a trestné činy z nenávisti (hate crimes).
Pokud by bylo toto rozhodnutí Radou přijato, bude Evropská komise moci ve druhém kroku navrhnout sekundární legislativu, která by Evropské unii umožnila kriminalizovat další formy projevů nenávisti a trestných činů z nenávisti.
Komise se domnívá, že nenávistné projevy a trestné činy z nenávisti jsou obzvláště závažnými trestnými činy, protože mají škodlivé dopady na základní práva, na jednotlivce i na společnost jako celek a podkopávají základy EU.
V prosinci 2023 pak bylo přijato sdělení „Žádné místo pro nenávist: Evropa sjednocená proti nenávisti“, jehož cílem je zintenzivnit úsilí EU v boji proti nenávisti ve všech formách, a to posílením opatření v rámci různých politik.
„Hodnoty stanovené ve smlouvách EU nejsou ani teoretické, ani nepovinné: Jsou základním prvkem. Jsou to podmínky, na nichž je založena naše demokratická a pluralitní společnost. Musí se vztahovat na každého v EU. Každý jednotlivec, každé společenství a každá víra si zaslouží stejný respekt. Soudržnost naší společnosti je narušována, pokud se vyvíjí tlak proti určitým skupinám,“ píše se v úvodu sdělení.
„Zaznamenáváme nárůst nenávisti vůči muslimům, kdy muslimové čelí zastrašování, obtěžování a diskriminaci. Všechny různé aspekty, které dělají Evropu tak jedinečnou, rozmanitou společnost, vyžadují respekt. To je nedílnou součástí naší rozmanitosti jako Evropanů… Toto sdělení je výzvou k akci pro všechny Evropany a má zajistit, aby Evropa byla místem, kde si každý může užívat našich základních hodnot na základě rovnoprávnosti,“ uvádí sdělení.
Komise ve sdělení též „naléhavě vyzývá“, aby Rada rozhodla o rozšíření stávajícího seznamu „trestných činů EU“ uvedeném ve Smlouvách o trestných činech.
„Společně může být EU mocnou silou, která toto odhodlání prokáže a vyzve všechny Evropany, aby se postavili proti nenávisti a zasazovali se o rovnost, začlenění a respekt,“ píše se v závěru sdělení Evropské komise.
Dne 17. ledna pak Evropský parlament pod vedením poslankyně Maite Pagazaurtundúové vyslal politickou výzvu k rozšíření seznamu trestných činů EU o nenávistné projevy a trestné činy z nenávisti. Předně aby se Evropa vypořádala s jejich nárůstem v poslední době, zejména v souvislosti s opětovnou eskalací izraelsko-palestinského konfliktu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.