Pravda o Aspen Institutu. A Petru Pavlovi. Eliška Hašková-Coolidge jasně

14.03.2023 8:14 | Ze sítí

Hostem profesora Ivo Budila byla v debatě Střípky z politiky bývalá ředitelka kanceláře několika amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge. Mluvila o americké historii, ale také o současnosti. Například o tom, jak se změnil Aspen Institute. Petr Pavel prý bude těžko předvádět kvality, které podle ní má prezident mít, když až do konce držel socialismus. A chválila i Donalda Trumpa, kterého dvakrát volila.

Pravda o Aspen Institutu. A Petru Pavlovi. Eliška Hašková-Coolidge jasně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalá ředitelka kanceláře amerických prezidentů, Eliška Hašková-Coolidge

Bývalá ředitelka kanceláře amerických prezidentů míní, že základem výkonu dobrého prezidenta je morální ctnost. „Bez toho to absolutně nejde. Ten nahoře musí být čistý,“ řekla a dodala, že také musí mít cit a měl by věřit v Boha. To poslední splňovali prezidenti od Kennedyho až po Bushe staršího. „Tam se to zlomilo, a to se podepsalo na tom, co teď máme,“ narážela zřejmě na nastupujícího Billa Clintona.

Jiří Ovčáček rozdělil politiky na divadelníky a státníky. Hašková pak Kennedyho označila spíš za divadelníka, ale podle ní „nakopl Ameriku“. „Někdy ho trošku přirovnávám k Havlovi, protože ten image toho národu byl vysoký, ale nebyla to setrvalá hodnota, protože jeho život byl na jedné straně krásný a elegantní, ale autenticita trošku chyběla,“ řekla. Ovšem velmi ocenila výrok: „Neptejte se, co pro vás Amerika může udělat, ale co můžete udělat pro svoji vlast.“ Nebo že Kennedy nebyl v úřadě, aby trestal viníky minulosti, ale aby budoval budoucnost. S tímto přístupem Eliška Hašková-Coolidge souhlasí.

Lyndon Johnson, který nastoupil po Kennedyho smrti při atentátu, pak podle ní autentický byl. Ale nerozuměl zahraniční politice, zdědil válku ve Vietnamu a podle Haškové nebyl ochoten vyhodit v americké administrativě ty, kdo ji vytvořili. Cítil se Kennedymu v tomto ohledu zavázán. „To je jako náš prezident Zeman, který se jednou cítil zavázán a neozval se proti devastaci Srbska,“ srovnala to bývalá ředitelka kanceláře. Ale velice Zemana chválila za to, že se veřejně omluvil, protože to je podle ní státnické a vzácné, ačkoliv měl v podstatě svázané ruce.

Jako další důležitou vlastnost zmínila schopnost jednat s lidmi a neurážet je při tom: „Můžete být ten nejznalejší člověk na světě, ale když tohle neumíte, tak je to pak těžké.“

Lyndona Johnsona ještě pochválila za to, že kvůli němu byl schválen Civil Rights Act, tedy zákon zakazující diskriminaci. Na zákonu spolupracoval s legendárním Martinem Lutherem Kingem. Ocenila také, že Lyndon Johnson, když viděl debatu Kennedy – Nixon, tak uznal, že Nixon bude další prezident a že to „nebude špatné“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USA je minulost, USA je vyčichlý hnůj., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 14.03.2023 8:46:26
Tyhle debaty jsou něco jako kříšení mumie. USA potřebují svět, svět nepotřebuje USA. To je celá podstata věci. Kdo ještě potřebuje Američany a Anglány? Komu ještě neleze krkem ta upadlá kultura, zlodějský systém, lichva povýšená na milosrdenství, okupační jednotky narkomanů, války a násilí a kult primitivismu...

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…