Pravice by Reagana svatořečila, zamýšlí se Pehe. Přitom to nebyl génius

07.07.2011 6:12 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe se zamýšlí nad významem někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana pro pravicové strany. Kdyby bylo na nich, snad by ho i svatořečily. Přitom to podle něj nebyl žádný idol.

Pravice by Reagana svatořečila, zamýšlí se Pehe. Přitom to nebyl génius

"Kdyby záleželo na české pravici, byl by bývalý americký prezident už prohlášen za svatého. Česká pravice ale naštěstí není Vatikán, takže po Reaganovi byla jen pojmenována pražská ulice, a "svatořečení" zůstalo na úrovni oslavných projevů na mezinárodní konferenci v Praze," píše Pehe v textu zveřejněném v jeho blogu na serveru Aktuálně.cz.

Za tvrdý postoj k Sovětskému svazu mu podle politologa zřejmě určitý obdiv náleží, tvrdit, že to byl on, kdo donutil svaz padnout, je ale scestné.

"Stejnou roli hrál ještě před příchodem Reagana polský papež, stejně jako úspěch Solidarity, vznik disidentských hnutí pod vlivem Helsinských dohod, či neschopnost sovětského komunismu hospodářsky soutěžit se Západem po nástupu postindustriálních společností v západních zemích. Ani Michail Gorbačov nespustil perestrojku a glasnosť jen kvůli tlaku Reaganových USA."

Reagan může za ekonomickou krizi

Reaganova idealizace podle něj nevychází z racionálního hodnocení politika, nýbrž z hodnocení subjektivního. "Součástí takového hodnocení možná bude také skutečnost, že to byl právě Reagan (v tandemu s Margaret Thatcherovou ve Velké Británii), kdo začal v praxi uplatňovat ideologické postuláty ekonomických neoliberálů, což vedlo k postupnému oslabení společenské solidarity, privatizaci státu a rozšíření ideologie osobního sobectví pod heslem maximalizace individuálních svobod," podotýká Pehe. "Deregulace trhu, s níž začal právě Reagan, je spoluodpovědná za rozsáhlé machinace finančního kapitálu, které vedly až k ekonomické krizi v roce 2008."

Do nástupu Reagana se prý USA dařilo snižovat podíl nejbohatší skupiny lidí na kontrole celkového bohatství a rovnoměrněji distribuovat bohatství země mezi její obyvatelstvo. "Reaganova ideologie osobního úspěchu, doprovázená neoliberálním útokem na údajně zbytnělý stát, vedla mimo jiné zcela logicky k nárůstu kriminality působené lidmi, kteří už neměli ekonomicky a společensky co ztratit, takže bylo nutné posilovat represivní složky."

Reagan zkrátka prý nebyl žádný génius. "Jeho nejsilnější politickou devizou byla neobyčejná komunikační dovednost a charisma, jakož i schopnost vybrat si kvalitní spolupracovníky," konstatuje Pehe.

Čtěte:
Pehe ke stávce: Čeká nás horké léto a podzim
Pehe, Marvanová a občané. V kukani na Václaváku bylo horko

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec byl v Polsku. A zíral. „Už nejsou za námi.“

16:25 Němec byl v Polsku. A zíral. „Už nejsou za námi.“

Německý investor a vývojář v oboru umělé inteligence Ole Lehmann tvrdí, že po návštěvě Polska by měl…