Dokážou se vůbec liberální a konzervativní strany na pravici spojit? To je otázka, jež má nejistý výsledek. Krajští lídři ODS se totiž podle informací serveru Info.cz staví k podobnému kroku opatrně.
„Pokud dnes Petr Fiala začíná hledat cestu k ‚drobotině“‘ ve středu politického prostoru a napravo od něj, je to tedy ze všeho nejvíc z nouze ctnost. K tomuto tahu je tlačen nejen bídnými preferencemi ODS, ale také systémovým nastavením české politiky. Jednoduše řečeno: pokud chce nějak čelit nevýhodnému přepočtu hlasů na mandáty pro malé formace a zároveň předejít riziku, které spočívá v propadu hlasů pro strany, jež nepřekročí pět procent hlasů (na čemž by opět vydělaly dominantní síly české politiky, v tomto případě pouze Babiš), je doslova jeho povinností nějak reagovat,“ míní server.
Takovýto úmysl však těžko dojde k naplnění. Každá ze zúčastněných stran by totiž musela ustoupit v programových otázkách a přišla by o dost míst na kandidátkách. Zároveň je také podle všeho diskutabilní, jak velké ztráty by blok utrpěl. Podle analytika Medianu Jaroslava Horníčka by mohlo jít až o čtvrtinu voličů z prostého součtu.
„Zároveň je nutné počítat s tím, že se ve srovnání s Andrejem Babišem směrem dovnitř svých stran pohybují v naprosto jiném, v podstatě nesrovnatelném terénu. Babiš svou stranu nejen řídí, nýbrž také vlastní – funguje na principu demokratického centralismu, kde se vůle naplňuje od shora dolů,“ dodává server.
„Fiala, Rakušan nebo Výborný jsou na tom přesně obráceně: disponují mandátem od členské základny, což mimo jiné znamená, že musejí vycházet vstříc rozličným zájmům a prioritám,“ uzavírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef