Právník Hasenkopf po prozkoumání řady případů odebrání dětí v Norsku přichází se silným podezřením

18.02.2019 17:53 | Zprávy

Bývalý prezidentův poradce a právník Pavel Hasenkopf poskytl rozhovor webu Info.cz. Tématy byla jednak kauza Michalákových, ve které se Hasenkopf angažuje, dále Facebook a jeho kritéria pro mazání příspěvků a do třetice prezident Zeman a porušení či neporušení ústavy. „Osobně si myslím, nechci to nikomu podsouvat, že tam může být nějaká systémová korupce, že ti úředníci jsou pod tlakem,“ vyjádřil se o norském systému ochrany dětí. A o lidech, kteří Zemana viní z porušení ústavy, prohlásil: „Všechny ty ostatní případy jsou spíš takové tiché přání lidí, kteří se prostě nesmířili s tím, že prohrávají volby a že Miloš Zeman je prezidentem.“ A na Facebook by šel prý přes ochranu spotřebitele.

Právník Hasenkopf po prozkoumání řady případů odebrání dětí v Norsku přichází se silným podezřením
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Hasenkopf nechtěl použít výraz, že Norsko krade děti, ale podle něj se v severské zemi děje něco divného a přes čáru. „Čím dál víc to sleduji, čím více zjišťuji detailů, tak prostě vidím, že ten režim je špatně nastavený,“ tvrdí Hasenkopf. Norové se podle něj domnívají, že jsou jednička v oblasti lidských práv, ale toto k tomu nesedí vzhledem k tomu, že jsou údajně schopni odebírat děti na základě naprosto bagatelních důvodů. Důkazem podle něj není jen kauza Evy Michalákové, kterou zná zevrubně, ale dalších devět případů, které leží ve Štrasburku.

Systém podle jeho názoru tam, kde by stačilo podpůrné opatření, používá hned nejdrastičtější možnost, tedy odebrání dítěte. „Osobně si myslím, nechci to nikomu podsouvat, že tam může být nějaká systémová korupce, že ti úředníci jsou pod tlakem... jinak to řeknu. Být v Norsku pěstounem je finančně výhodnější než být rodičem. Stát vás podporuje, tolik vás nepodezírá, proto je tam velký zájem být pěstounem. Například pěstounka toho mladšího Davida (Michaláka) se u soudu podřekla, že vždy s manželem chtěli adoptovat ještě jedno dítě,“ svěřil detail z případu právník, podle kterého neměla být žena, která toužila po adopci, nikdy považována za vhodnou pro pěstounství, ale podle jeho názoru tak dlouho „otravovala“ na úřadě, až jí dítě svěřili.

Na otázku, zda služba není příliš démonizovaná, Hasenkopf odpověděl, že on se snaží mluvit věcně a říkat pouze to, co má ověřené, aby právě tento dojem nevzbudil. Ale podle něj už počet kauz vypovídá, že cosi není v pořádku. Podobné problémy prý mají i v Anglii a i zde údajně existoval projekt, že Norové „předpíší“ zákon o sociálně-právní ochraně dětí, ale vlivem kauzy Michalákových z toho sešlo. Hasenkopf tvrdí, že norský postoj vůbec nereflektuje, že nejdřív mají být použita předběžná opatření a navíc drasticky omezuje možnost rodičů dítě vídat. Hasenkopf také odmítl Štruncovo tvrzení, že bývalá ministryně sociálních věcí Marksová se ve věci angažovala. Naopak prohlásila, že Michalákové by děti odebrala i česká sociálka, aniž viděla spis.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

14:10 „Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

Od Beneše po Ukrajinu. Kniha pod tímto názvem s podtitulem 80 let od konce druhé světové války z per…