Sociologové a politologové se v posledních letech shodují v tom, že česká společnost je rozdělená. Jinak se na svět dívají lidé z velkých měst, a jinak vidí svět lidé, kteří žijí na venkově. Podle Doležala je to způsobeno i tím, že lidé na venkově jsou podstatně línější než „Pražáci“. Publicista na to prý přišel při studiu šneků.
„I při zkoumání šneků, kterému se hodně věnuji, dojde člověk k zajímavým sociálně psychologickým zjištěním o lidech. Praha se od zbytku republiky odlišuje v řadě ohledů. Tím nejdůležitějším je však podnikavost, pracovitost a iniciativa lidí. Stručně řečeno – mimopražští občané jsou ve srovnání s obyvateli Prahy líní. Při shánění ulit hlemýždě zahradního jsem získal důkazy o naprosté laxnosti mimopražské populace – a to i v přpadě, že jde o to nejdůležitější, tedy o peníze,“ napsal doslova Jiří X. Doležal.
Přišel na to prý při studiu šneků. Na řadu webů si prý dal inzeráty, že odkoupí ulity. Nějaký čas sbíral e-maily a na jejich základě si udělal jistý úsudek. Zjistil, že mu odpovídali lidé z Prahy a Středočeského kraje. I když šlo o poměrně snadný přivýdělek, Doležal byl ochoten za nasbírané ulity zaplatit, občanům bydlícím ve většině republiky to nestálo za to, aby zvedli zadek a vyrazili do přírody. Tedy až na již zmíněné Pražany a Středočechy. Člověk by si přitom myslel, že to bude přesně naopak. V Praze jsou přece nejvyšší platy a nejmenší nezaměstnanost. a přece nejvíc zájemců našel publicista právě v Praze.
Často se mu hlásili studenti a pak různě zubožení lidé. Mimo Prahu už se hlásili jen lidé, kteří se o hlemýždě zajímají.
„Rozdíl mezi Prahou a venkovem je jednoduchý: V Praze prostě žijí pracovitější a iniciativnější lidé. Lenost není přirozenou vlastností lidí narozených na venkově, vlastnosti se v dalších generacích vracejí k průměru. Když se však pracovitý a iniciativní člověk na venkově narodí, zřejmě počká, než se naučí chodit, a hned jde do Prahy,“ shrnul své pozorování Doležal.
Publicista tím prý v žádném případě nechce říct, že jsou líní absolutně všichni venkované. Může být, že jsou někteří o moc pracovitější než většina Pražanů, ale v obecné rovině prý údaje, které získal, hovoří jasně. „Pražáci“ a Středočeši jsou pilnější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp