Je obecně velmi dobře známo, že Karvinsko patří dlouhodobě k nejpostiženějším regionům v České republice. Jedná se o oblast s téměř nejnižší životní úrovní, s vysokou nezaměstnaností a také lidé se zde dožívají nejnižšího věku.
I přes určité snahy státních úřadů, a to jak z různých ministerských pracovišť, tak z Moravskoslezského kraje, se nedaří tento trend výrazně zvrátit a současná ekonomická krize v našem státě podmínky k žití na Karvinsku ještě více komplikuje. Tak to vnímají někteří místní politici, kteří se snaží s tímto nepříznivým stavem něco udělat – a nyní se obávají, že nespokojenost se současnou situací může kulminovat na podzim i hromadnými protesty. Talentovaní lidé z Karviné, zvláště ti s vysokoškolským vzděláním, řeší nedobré životní perspektivy odchodem, takže se tato část Moravskoslezského kraje výrazně vylidňuje, což pak přináší další sociální problémy.
„Když jsem pracovala před pár lety v Agentuře pro sociální začleňování, tak tam byl vytvořený tzv. index sociálního vyloučení, který se pohyboval od hodnoty 0 až k 30. Karviná měla tehdy stanovený index na číslo 26, což asi mluví samo za sebe. Ta hodnota se například vypočítávala ze statistik, kolik lidí v regionu spadlo do exekucí či kolik z nich musí pobírat sociální dávky, dále se hodnotila míra obecné vzdělanosti a podobně,“ konstatovala Martina Dušková, zastupitelka Moravskoslezského kraje (Piráti), která má velké zkušenosti z působení v sociální oblasti na Opavsku a Ostravsku.
„Lidé se zde často dostávají do bludného kruhu. Začíná to tím, že se kvůli špatně vyřešené spádovosti dostanou do problémové základní školy, ze které pak mohou jen těžko usilovat o nějaká studia. Potom mají problém sehnat dobrou práci a také slušné bydlení za přijatelnou cenu, jelikož zde působí řada obchodníků s chudobou, tedy vlastníci ubytoven nevalné úrovně s horentním nájmem a také zahraniční majitelé desetitisíců hornických bytů z bývalého OKD, kteří nyní nasadili horentní nájmy, jelikož jsou jim lidé na Karvinsku celkem lhostejní,“ dodala ještě zastupitelka z Ostravska.
Každý desátý žák nedokončí základku, 17 % obyvatel je v exekuci
Lidé s finančními problémy na Karvinsku se zřejmě dostanou zanedlouho do ještě větších problémů, jelikož se jim sníží příspěvek na bydlení. Odchodem mnoha mladých za lepší budoucností totiž došlo k úbytku obyvatel v Karviné pod 50 tisíc, což znamená podle platné legislativy i snížení podpory na bydlení pro potřebné.
„Opravdu nevím, jak si s tím lidé u nás poradí. Mám kamaráda, kterému zůstane po zaplacení všech výdajů jen šest korun. Je to člověk v invalidním důchodu s nemocnou páteří, který si neplatil nemocenskou ani sociální pojištění a pracoval jen tak pokoutně. A takových lidí žije u nás celá řada, například horníci, kteří po úraze či nemoci z povolání žili jen z renty (to bývá náhrada za ztrátu výdělku) a z příležitostných prací.
No, a jak už tu bylo řečeno, naprostou většinu bytů vlastní zahraniční společnost Heimstaden, která za současné situace s energetickou krizí zvedá horentně nájmy, což se týká i nákladů za nebytové prostory. Moje známá, kosmetička Laura, vietnamské národnosti, tak má v úmyslu zrušit svoji činnost, protože jí vyměřili nový nájem za celkem mrňavou provozovnu na 30 tisíc měsíčně, a to se jí už nevyplatí.
Podle oficiálních statistik bylo ještě nedávno v Karviné 17 % populace v exekuci, což je možná důsledek i toho, že každý desátý žák zde nedokončí základní školu,“ uvedla Zuzana Klusová (Piráti), která je jak zastupitelkou v Moravskoslezském kraji, tak ve své rodné Karviné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.