Prezident Miloš Zeman totiž minulý týden uvedl, že Tomášek v minulosti přislíbil, že církev už nebude žádat o další restituce. Arcibiskupství však tvrdí, že je to lež. Server iDnes.cz pak přišel na to, že stopy k původu výroku směřují k zástupcům KSČM a k jedné chybné interpretaci z roku 1992.
Konkrétně jde o slova ve znění: „To je poslední nárok, který církev vznáší.“ Měl je pronést Tomášek v souvislosti s církevními restitucemi, a to v roce 1991. Zeman ani nebyl první, kdo by Tomáškovi výrok připisoval, v minulosti jej například ke kardinálovi přiřazovala spisovatelka Lenka Procházková, jež proti církevním restitucím dlouhodobě bojuje.
Výrok také hojně používali komunisté. Podle všeho jej také mělo zveřejnit Rudé právo v roce 1992. „Když v loňském roce projednával parlament novelu zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého, prohlásil tehdy místopředseda federální vlády Jozef Mikloško, že je to poslední iniciativa vlády ohledně restitucí majetku církví,“ píše se. O dva týdny později však byl výrok uváděn na pravou míru – Mikloško měl prý na mysli poslední iniciativu v restituci řeholních řádů a kongregací.
Jenže výrok podle serveru iDnes.cz nikde k dohledání není. „Případ tak připomíná ‚kauzu Peroutka‘, v níž šlo o to, že prezident Miloš Zeman přisoudil známému novináři Ferdinandu Peroutkovi autorství článku ‚Hitler je gentleman‘. Text není v archivech, podle historiků i znalců Peroutky neexistuje. Zeman se ale odmítl omluvit, i když mu to nařídil soud,“ konstatuje server.
Církev se pak proti Zemanovým slovům ohrazuje. Navíc Tomášek v té době již nebyl arcibiskupem, takže případně mohl pronášet jen své osobní názory, nikoliv závazná stanoviska.
- Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef