Pražské letiště má novou bezcelní zónu, kde nakoupíte za chůze. Stála 130 milionů

08.06.2017 15:01 | Zprávy

Letiště Praha se chce v oblasti neleteckého byznysu přiblížit západním metropolím. I proto otevřelo ve spolupráci se společností Lagardere Travel Service novou průchozí duty free zónu, která je největší v Česku. Nakoupíte v ní bez cla a pěkně za chůze, ovšem pouze v případě, jste-li držitelem platné letenky mimo šengenský prostor.

Pražské letiště má novou bezcelní zónu, kde nakoupíte za chůze. Stála 130 milionů
Foto: maz
Popisek: Nová zóna obsahuje i stánek s typicky českými či moravskými produkty

Slavnostní otevření průchozí Duty Free zóny Aelia na 1. terminálů letiště Václava Havla  proběhlo ve středu 7. června dopoledne. Nová prodejna, kterou společnost Lagardere Travel Retail ve spolupráci s firmou Letiště Praha připravila, se rozkládá na rozloze necelých 1500 metrů čtverečních v budově terminálu 1, který je určený pro lety za hranice schengenského prostoru. Zóna je průchozí a její nabídka zahrnuje tradiční letištní sortiment v podobě parfémů, kosmetiky, elektroniky a alkoholu.  

„Vybudování průchozí duty free zony na letištích je trendem na trhu již několik let a my jsme čekali, zda se osvědčí, což se stalo,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. „Je to změna konceptu. Byly tam prodejny, které fungovaly, a my jsme se s provozovateli domluvili, že, když investují, předělají ten prostor na daleko zajímavější areál pro nákupy.“ vysvětlil.

Vybudování celé zóny vyšlo na 130 milionů korun. 50 milionů do investice dalo Pražské letiště, přičemž zbylých 80 milionů na dovybavení poskytl jeho provozovatel Lagardere. Nová zóna by podle Řehoře mohla navýšit výnosy prodejen až o dvacet či třicet procent. „Ohlasy za první měsíc jsou vynikající, nikdo si na nic nestěžuje. Spíše je to otázka toho, aby tam lidé našli to, co si chtějí koupit,“ uvedl Řehoř k problematice.

„V leteckém byznyse vidíte, že když přibývají cestující, půl milionu za každý rok, děláte velmi dobrou práci a to je případ Prahy, kam směřuje čím dál tím více lidí,“ uvedl ParlamentnímListum.cz Řehoř. Letiště má ze svého komerčního provozu dva druhy příjmu. Jeden představují letištní poplatky, které představují dvě třetiny celkové sumy peněz a zbytek pak pronájem prostor. „Nárůst možnosti, abychom vydělávali v oblasti neleteckého byznysu je pro nás velmi důležitý,“ pochvaluje zřízení zóny Řehoř. Zóna podle Řehoře představuje „určitý zážitek pro pasažéry na letišti“. „Umožňuje jim si tu na poslední chvíli nakoupit a to i typicky české produkty,“ uvedl Řehoř.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: maz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…