Pražský magistrát nakonec bude spolupracovat s HateFree

03.05.2016 16:05 | Zprávy

Pražský magistrát se navzdory rozhodnutí zastupitelstva připojí ke kampani hate free. Rozhodla o tom dnes rada města. O konkrétní formě zapojení bude primátorka Adriana Krnáčová (ANO) s vládní Agenturou pro sociální začleňování ještě jednat. Minulý čtvrtek o označení pražského magistrátu jako tzv. hate free zóny jednalo pražské zastupitelstvo, nakonec v reakci na víkendové útoky na kavárny a další podniky zapojené do kampaně přijalo jen usnesení odmítající obecně násilí.

Pražský magistrát nakonec bude spolupracovat s HateFree
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Prahy Adriana Krnáčová s Lítačkou

"Projekt HateFree si neklade žádné kontroverzní cíle, nesnaží se stavět za určitou skupinu, ale vytváří dialog, a díky tomu se o problémech hovoří. Jde o myšlenku nevystupovat agresivně proti lidem jen kvůli jejich náboženskému vyznání nebo barvě pleti," uvedla v tiskové zprávě primátorka. Podle ní jde o gesto odsouzení jakýchkoliv projevů agrese.

Iniciativa HateFree Culture vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů funguje tři roky. Jejím cílem je reagovat na nenávistné projevy na internetu i v běžném životě. Symbolem hate free je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy.

Pro připojení pražského magistrátu ke kampani chyběly ve čtvrtek hlasy dvou zastupitelů. Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu napadli sprejeři a pomalovali hesly a nacistickými symboly. Napadení odsoudila i vláda.

Vandalové si místa vybrali zřejmě právě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (bez nenávisti), tedy toleranci k menšinám či uprchlíkům. Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno k podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…