Pražský soud odmítá soudit Nečasovy za trafiky. V kauze se objevuje stará známá soudkyně Králová

10.08.2016 11:46 | Zprávy

Obvodní soud pro Prahu 1 nechce řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik, v které obžaloba viní bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho ženu Janu (dříve Nagyovou) z podplácení poslanců funkcemi. O tom, jaký soud se bude kauzou zabývat, bude rozhodovat pražský městský soud. Informaci České televize dnes potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Pražský soud odmítá soudit Nečasovy za trafiky. V kauze se objevuje stará známá soudkyně Králová
Foto: archiv CEVRO
Popisek: RNDr. Petr Nečas, pedagog Centra transatlantických studií Vysoké školy CEVRO Institut

Obvodní soud pro Prahu 1 v minulosti dvakrát řešil jednu z větví kolem Nečasové, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší premiérovy manželky. Případ měla na starost soudkyně Helena Králová, která Nečasovou a zpravodajce opakovaně zprostila obžaloby. Případ bude řešit odvolací senát.

Stejné soudkyni byla přidělena kauza, kde kromě expremiéra a bývalé šéfky jeho kabinetu čelí obžalobě někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček. „Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 podala návrh na odnětí věci,“ uvedla dnes Puci. Podle mluvčí navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu.

Případ trafik je jednou z trestních kauz kolem Nagyové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS, mezi nimi i Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách.

Podle žalobců navedla premiéra ke slíbení tzv. trafik tehdejší šéfka jeho kabinetu spolu s Bočkem, bývalým Fuksovým náměstkem na ministerstvu zemědělství. Obžalovaní prostřednictvím svých právníků v minulosti vinu důrazně odmítli.

Obvinění původně čelili i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, v jejich případě ale zasáhl Nejvyšší soud s odkazem na poslaneckou indemnitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této části kauzy čelí také obžalobě z krácení daní.

Poslední z kauz kolem Nečasové, která se dostala před soud, se týká údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Obžalobě v této věci čelí také lobbista Ivo Rittig, právník David Michal a exporadce ministra zemědělství Tomáš Jindra. Tímto případem se zabývá městský soud.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…