Na shromáždění byl zvolen Svatováclavský výbor, který řídil petiční hnutí za konstituční svobody. Toto shromáždění zahájilo revoluční dění v českých zemích habsburské monarchie v roce 1848.
Do Svatováclavských lázní v blízkosti dnešního Karlova náměstí se tehdy sešlo na 800 lidí. Petice císaři, kterou vypracoval právník František Augustin Brauner, požadovala v 11 bodech vytvoření jednotného státoprávního celku ze zemí Koruny české, zrovnoprávnění Čechů a Němců, všeobecný výkup z roboty a zrušení poddanství, zavedení obecní samosprávy, svobodu tisku a shromažďování, náboženského vyznání, zřízení nezávislých soudů a občanských gard. Na závěr schůze známý bouřlivák, spisovatel Karel Sabina řekl: „Dnešním dnem smazal ze sebe český národ onu hanbu, jež na něm lpěla od neblahé pohromy na Bílé hoře!“
Petice byla opatřena mnoha tisíci podpisy Pražanů a také se k ní připojila četná města (Liberec, Litoměřice). Morava a Slezsko se k petici nepřipojily. Petici odvezla zvláštní delegace 19. března do Vídně, kde ale na ni čekala již předem připravená zamítavá odpověď.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp