Itálie není známa jako země, která by byla politicky stabilní. V současné době tato země opět prožívá politickou krizi, protože vládní koalice se rozpadla kvůli hnutí Pěti hvězd. Premiér Mario Draghi už předal prezidentovi demisi, ten ji však nepřijal.
Řada italských politiků se obává předčasných voleb. Ne však Giorgia Meloniová, předsedkyně opoziční strany Bratři Itálie (Fratelli d'Italia – pozn. red.). Té nedávný průzkum (z 15. července) přisuzuje celých 23,2 % hlasů, čímž by těsně porazila konkurenční demokraty, kterým průzkum věští rovných 23 %. Demokraté přitom ještě posílili.
Průzkum politických preferencí v Itálii
Zdroj: Europe Elects
Ohromný propad však zaznamenalo zmíněné hnutí Pěti hvězd, které z téměř třetiny všech hlasů ve volbách v roce 2018 kleslo na necelých deset procent. O tři procenta se propadla také Salviniho Liga a o čtyři pak Berlusconiho Forza Italia. Lehce by si polepšili italští Zelení, šanci na účast v parlamentu by měla i strana Italexit, jejíž preference se nyní pohybují okolo 2,6 %. Ke vstupu do parlamentu jsou v Itálii potřebná procenta tři.
Italy, Tecnè poll:
— Europe Elects (@EuropeElects) July 16, 2022
FdI-ECR: 23 %
PD-S&D: 23 %
LEGA-ID: 15 % (+1)
FI-EPP: 10 %
M5S-NI: 10 %
A/+E-RE: 5 %
SI/EV-LEFT|G/EFA: 4 % (–1)
IV-RE: 3 %
Italexit-*: 3 %
+/– vs. 8 July 2022
Fieldwork: 15 July 2022
Sample size: 1,000
? https://t.co/Aee87Dky1j pic.twitter.com/VcpSckP6Yh
Meloniová dle italského Il Giornale opravdu volá po předčasných volbách a snahu udržet současnou vládu a současného premiéra považuje za absurdní. Poslanci z její strany pak podle deníku obviňují vládnoucí demokraty, že se chtějí u moci udržet za každou cenu. Poslanec Giovanni Donzelli prohlásil, že v tomto složení se může parlament maximálně hádat a vytvářet nestabilitu a neschopnost. Doplnil, že chápe, že se demokraté bojí, že už nebudou ve vládě, ale rýpl si, že v demokracii suverenita země vychází z lidu, nikoliv z vlády demokratů.
Jako o potenciální budoucí premiérce už o Giorgii Meloniové hovoří několik deníků. Které zároveň varují, že její názory jsou „tvrdě pravicové“, tedy že její strana je pro tvrdou ochranu hranic (což má společné se Salviniho Ligou), dále se zasazuje o zvýšení italské porodnosti, aby Itálie nemusela tolik spoléhat na práci imigranů a je také velice euroskeptická, zvláště vůči euru, které Itálii prosperitu nepřineslo, a vůči „bruselským byrokratům“.
Jak na italskou ekonomiku působí euro ukázal například německý ekonom Holger Zschaepitz, který upozornil, že měřeno indexem FTSEMIB italské akcie nepřinesly svým držitelům zisk ani po započtení dividend od zavedení eura v roce 1999.
Good morning from #Italy, where equities – as measured by the FTSEMIB index – have not yielded a return since the introduction of the Euro even with dividends factored in. In contrast, the Dax has made 145% since 1999 & even Spain's Ibex 94%. The S&P500 has even yielded 473%. pic.twitter.com/EI8IXvtKhz
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 18, 2022
I přes svou kritiku Bruselu však Meloniová z EU vystoupit nechce, čímž se liší právě od Italexitu. V europarlamentu jsou Bratři Itálie ve frakci ECR, do které spadá i česká ODS. S Petrem Fialou se Meloniová nedávno setkala ve Štrasburku, když oficiálně přebíral evropské předsednictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.