Předseda Svobodných k situaci v Afghánistánu: Mise v podání českých vojáků měla být minimálně o 20 let kratší

16.08.2021 12:30 | Ze sítí

Vítězné tažení Tálibánu Afghánistánem má za následek výrazné změny ve společenském i mocenském uspořádání. Situace v Kábulu je velmi zoufalá. Ti, co se bojí vlády Tálibánu, se snaží ze země uprchnout. Předseda Svobodných Libor Vondráček se na sociální síti zamyslel nad osudem českých vojáků, kteří byli v Afghánistánu na misi.

Předseda Svobodných k situaci v Afghánistánu: Mise v podání českých vojáků měla být minimálně o 20 let kratší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Libor Vondráček na Facebooku sdílel Tweet uživatele Olina_Hl, kde je zobrazen svatební salón v Kábulu, ve kterém ve výloze mizí plakáty nevěst v bílém „Ode dneška už nebudou ženy potřebovat make-up a krásné svatební šaty. Z lidských bytostí se dneškem stává zase jen majetek muže. Středověk neskončil, středověk trvá,“ píše Olina_Hl.
 
 
A právě nad tím se pozastavil Libor Vondráček. „Kvůli tomuto se naše armáda 20 let zabývala Afghánistánem? Kvůli tomuto se zde utratily miliardy dolaru? Kvůli tomuto vyhasly životy jednotek našich lidí, stovek vojáků ostatních armád a desetitisíců civilistů? Tálibán se tak rychle znovu ujal vlády nad téměř celým územím, protože si Afghánská společnost většinově nepřála nic jiného než režim podobný tomu, který zde panoval před rokem 2001,“ uvedl Vondráček. 
 
Dodejme, že radikální hnutí Tálibán reálně vládlo v letech 1996 – 2001 na většině území Afghánistánu.  
 
Podle předsedy Svobodných se sice snadno řekne: “Po bitvě je každý generál”, jenže právě až po bitvě se sčítají zisky a ztráty. 
 
„A já si troufám tvrdit, že jsme kromě zkušeností pro konkrétní typ misí nezískali nic, ale ztratili hodně. Buďme rádi, že jsme v Afgánistánu nebyli ještě déle než 20 let. Celá jedna generace vyrostla v novém režimu a stejně si Afghánci v “demokracii západního střihu” nezačala libovat,“ uvedl Vondráček. 
 
Podle něj by odejít o deset let déle přineslo jen větší ztráty a o 10 let větší zklamání z následného vývoje. Události posledních dní prý naopak jasně ukazují, že mise měla být minimálně v podání českých vojáků o 20 let kratší.
 
„Pro mě je to jasné poučení a upevnění mého názoru, že: “nad každou zemí má vlát jen jedna vlajka. A sami místní obyvatelé mají rozhodovat o režimu ve své zemi.”,“ dodal předseda Svobodných. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…