Premiér Babiš žádá po kupci ostravských oceláren písemné plány investic

07.11.2018 19:39 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby společnost Liberty House, která je potenciálním kupcem ostravských oceláren ArcelorMittal Ostrava (AMO), písemně deklarovala plán a výši investic do ostravských oceláren a zároveň představila víceletý investiční plán. Premiér to po dnešním jednání s majitelem britské firmy Sanjeevem Guptou řekl ČTK. Společnost prý chce využít dosud nezužitkované kapacity hutí.

Premiér Babiš žádá po kupci ostravských oceláren písemné plány investic
Foto: Hans Štembera
Popisek: ArcelorMittal Ostrava je největší hutní společností v České republice

„Ptali jsme se na jejich plány a investice, jak to myslí s energetikou a surovinami a další. Tvrdí, že chtějí investovat, aby využili kapacitu, která tam je dosud nevyužitá,“ uvedl Babiš. Podle něho vláda chce, aby investor své plány s ostravskými hutěmi představil i písemně, což se dosud nestalo.

Podle něj zástupci společnosti dále avizovali, že chtějí využít nové technologie, které si vyžádají větší kapacitu přenosové soustavy. Tento plán si chce vláda ověřit.

Podle britské společnosti byly hlavním tématem dnešního jednání personální otázky. Podnik počítá nejen se zachováním současných pracovních míst, ale s jejich navýšením díky postupnému zvyšování výroby. To by se podle společnosti mělo podařit zvýšením produkce oceli na tři miliony tun ročně místo současných dvou milionů tun. „Postupným navýšením výroby chceme z Ostravy vybudovat nezávislý a konkurenceschopný podnik, který bude na trhu silným soupeřem ArcelorMittal i dalším výrobcům oceli v Evropě,“ doplnil Gupta.

V současnosti vláda čeká na vyjádření Evropské komise. Tu Babiš v říjnu požádal, aby při schvalování kupce hutního podniku AMO prozkoumala transakce s emisními povolenkami a investiční plán potenciálního kupce.

Liberty už dříve uvedla, že v příštích pěti letech chce do podniku investovat minimálně 150 milionů eur. To je však podle odborů málo, protože by to negarantovalo ani současný rozsah provozu hutí. Gupta po dnešním dopoledním jednání s odbory řekl, že uvedených 150 milionů eur (3,87 miliardy korun) není maximální investice, ale minimum pro udržení a optimalizaci provozu. Zároveň uvedl, že firma potřebuje čas na rozpracování dlouholetého rozvojového plánu.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala musí podle podmínek Evropské komise ostravskou huť a několik dalších podniků prodat, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu po akvizici největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Novým majitelem má být britská firma Liberty House z globální skupiny GFG britského podnikatele s indickými kořeny Gupty. Podmínkou pro uzavření transakce je i schválení kupce Evropskou komisí a projednání s odbory. AMO má i s dceřinými firmami téměř 7 000 zaměstnanců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …