Dzuro je autorem knihy Vyšetřovatel, která vyšla i ve Spojených státech a v níž se rozepisuje o svých zkušenostech z bývalé Jugoslávie a násilnostech, které se tam během války děly. „Něco takového se může stát každému, i u nás. To, že si myslíme, že jsme se rozešli se Slováky v míru a nemůže se nám nic takového přihodit, je omyl. Hluboce věřím, že je to omyl. Války historicky vždy byly,“ varuje Dzuro.
Máme prý štěstí, že naše generace žije v míru a prosperitě, jaká tu ještě nikdy nebyla, ale upozorňuje, že tato prosperita může rychle zmizet. „V Jugoslávii také žili v blahobytu. Vše se ale zhroutilo během tří měsíců. Najednou se lidé, kteří spolu žili od konce druhé světové války až do roku 1991 jako přátelé, do sebe pustili takovým způsobem, že od druhé světové války vznikl nejhorší konflikt na území Evropy, který nikdo nečekal,“ popisuje Dzuro, jehož knižní dílo nese právě poselství o tom, jak se během chvíle mohou stát ze sousedů nepřátelé na život a na smrt.
Následně popsal, jak by k něčemu podobnému mohlo dojít například v naší zemi: „Ekonomické podmínky se zhorší, v ten moment začnou politici prstem ukazovat na druhé, kdo za to může. Jako v Jugoslávii se toho chopí politická elita, která z toho bude chtít vytřískat nějaký kapitál, protože to jsou potenciální voliči. Pokud tady bude dál existovat prosperita, je ale nebezpečí minimální.“
Podobnost s některými současnými politiky a jejich chováním je podle Dzura zjevná. Rozdíl je jen v tom, že nám se teď daří, což se ale s ekonomickou krizí může změnit. „Jakýkoliv nacionalistický výrok jakéhokoli politika mě velice znepokojuje. Viděl jsem ty důsledky toho. V dnešní době máme chytré telefony, kde čteme zprávy a titulky, a lidé si neprověřují, odkud informace pocházejí a kdo je píše. Vytváření hate skupin je daleko rychlejší. Dnes existuje daleko vetší působení na lidi pomoci fake news,“ poukazuje Dzuro s tím, že díky technologiím by bylo vyvolání konfliktu jednodušší než v Jugoslávii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab