Prezident Pavel přednesl projev. Je tu ale ještě jeden. Zcela jiný

28.10.2024 20:25 | Monitoring

Jako stát potřebujeme odvahu, vlastní vizi a směr, abychom si udrželi nezávislost a suverenitu. Potřebujeme odpovědné politiky, kteří vědí, že služba veřejnosti je nejvyšším posláním. Ne politiky, které někdo vybrousí jako diamant. Potřebujeme občany, kteří se nebojí postavit za svá práva a hodnoty. Kteří budou energickými a obětavými spolutvůrci naší společné české budoucnosti. Jana Bobošíková z Aby bylo jasno představila, co by mělo v Den vzniku samostatného československého státu 28. října zaznít od politiků i v projevu prezidenta Petra Pavla.

Prezident Pavel přednesl projev. Je tu ale ještě jeden. Zcela jiný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Dnešní den, 28. října, je významným dnem naší země, slavit se bude i na Hradě, kde prezident Pavel pronese projev a ve Vladislavském sále předá státní vyznamenání. Mnoho politiků se tak rádo chlubí tím, že dostali pozvánku na Pražský hrad na slavnostní předávání státních vyznamenání. Dopisem z Hradu se pochlubil například ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek z TOP 09. Pozvánku doprovodil slovy, že „je rád, že po letech, kdy na tuto událost kvůli proruskému prezidentu Miloši Zemanovi nechodil, může přijmout pozvání od prezidenta Petra Pavla“.

Pro Fialovu garnituru je morálním majákem předseda základní organizace KSČ a rozvědčík vojsk Varšavské smlouvy řízených z Moskvy, představuje reportáž Aby bylo jasno současného prezidenta Petra Pavla. Prezidenta Zemana, který byl pro své názory z KSČ vyloučen a několikrát přišel o práci, naopak dehonestují.

V Aby bylo jasno se pokusili zformulovat, co by v této pohnuté době rádi slyšeli od politiků, kteří mohou rozhodovat o tom, jak vypadají naše zákony, zahraniční politika a situace v naší zemi.

Den vzniku samostatného československého státu je svědectví o odvaze a houževnatosti lidí, kteří se odmítli smířit s nesvobodou a podřízením se cizím mocnostem. Tvořili národ, který věřil v sílu svých lidí, v hodnoty svobody, spravedlnosti a demokracie.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

0%
99%
hlasovalo: 2969 lidí
Dnes, sto šest let od toho okamžiku, je však naše hrdost často podkopávána politickou nestabilitou, rostoucími životními náklady a v neposlední řadě odcizením eurounijních institucí. Vzpomínáme na odvahu Masaryka, Štefánika, Beneše a mnoha dalších, kteří byli ochotni riskovat vše, aby postavili základy státu na svobodách hodnoty a demokracie, dodává v Aby bylo jasno moderátorka Jana Bobošíková.

„Dnes bezmocně přihlížíme tomu, jak současná politická garnitura česko-slovenské vztahy programově a účelově rozbíjí. Nečiní tak v zájmu občanů těchto dvou zemí. Obávám se, že tak činí v zájmu někoho úplně jiného,“ pokračuje Bobošíková s tím, že politikům chybí odvaha bránit zájmy našich lidí, našeho národa a ustupuje se zájmům mocných. Měli by lidem dokázat, že politika může být věcí národní odpovědnosti a služby.

Odvaha vyžaduje, abychom bojovali za naše práva a hodnoty. Stejně jako to dělali naši předkové, zdůrazňuje dále moderátorka pořadu.

Evropa, kterou jsme kdysi považovali za stabilní, bezpečnou a jednotnou, se potýká s problémy, které mnozí z nás neočekávali. Jsme nucení ustupovat, pokud jde o ničení českého průmyslu ve jménu údajné zelené politiky, ničení českého zemědělství ve jménu údajně evropské solidarity nebo o nemocné české zdravotnictví a hloupnoucí české školství. Občané jsou tak nucení ustupovat novým pravidlům a časté je i umlčování některých názorů a lidí.

„Je to doba, která nás znovu nutí, abychom si uvědomili, kdo jsme, a bránili to, na čem každému z nás záleží,“ dodává Bobošíková s tím, že současní marketingem vypěstovaní politici to za nás neudělají. „Věřím, že potřebujeme odpovědné politiky, kteří vědí, že služba veřejnosti je nejvyšším posláním. Ne politiky, které někdo vybrousí jako diamant. Potřebujeme občany, kteří se nebojí postavit za svá práva a hodnoty. Kteří budou energickými a obětavými spolutvůrci naší společné české budoucnosti, potřebujeme pravé vlastenectví,“ poukazuje Bobošíková.

Jako stát potřebujeme proto vlastní směr a vizi. To nám pomůže udržet si nezávislost a suverenitu v rámci širšího mezinárodního společenství. „Naše vize pro Českou republiku je nezadlužená, suverénní a moderní země svobody. Má vize je, že se Česká republika stane nezadluženým suverénním státem. Státem s moderními technologiemi a silným respektem k hodnotám svobody a spravedlnosti. Že vybudujeme zemi, kde je kvalita života prioritou, kde každý občan může prosperovat,“ uvádí Bobošíková.

K dosažení této vize je třeba vést Českou republiku k finanční nezávislosti, tedy rozumně spravovat státní finance. „Státní finance nejsou peníze politiků, ale nás, občanů. Znamená to zastavit zadlužování země a zajistit, že žádná budoucí generace nebude zatížena dluhy minulosti. Investice do rozvoje musejí být pečlivě zvažované, s ohledem na dlouhodobý prospěch země, ne na krátkodobé zájmy lobbistických skupin,“ zdůrazňuje Bobošíková.

Česká republika také musí obnovit rozumnou míru soběstačnosti v životně důležitých oblastech, jako je energetika a potravinářství.

Nikdy nebudeme podle Bobošíkové však konkurenceschopni, pokud rychle nezreformujeme základní školství. „Uvědomme si, že naše děti, dnešní žáci, nebudou soutěžit na celosvětovém trhu s žáky upadajících zemí Evropské unie, kde klesá gramotnost, ale budou soutěžit s vědomostmi a dovednostmi velmocí, jako je Čína, Indie nebo Korea,“ říká moderátorka s tím, že do škol se musí vrátit náročnost, disciplína a odpovědnost.

Také náš právní systém musí být pevný, spravedlivý a nezávislý. „Musíme zajistit, že zákony budou sloužit všem občanům, nikoliv jen úzké skupině,“ uvedla Jana Bobošíková s tím, že je potřeba, aby právní reformy zamezily korupci a upevnily důvěru v instituce. „A pamatujme, že úřady jsou tu od toho, aby sloužily občanům, teď je to, bohužel, úplně naopak,“ dodala moderátorka.

„Česká republika bude stát pevně na svých hodnotách i v rámci mezinárodních vztahů. Spolupráce s Evropskou unií a dalšími zeměmi bude založena na vzájemném respektu a ochraně našich národních zájmů. Buďme aktivním členem mezinárodního společenství, ale pouze za podmínek, které respektují naši identitu, naše zájmy a naši suverenitu. Česká republika, kterou si přejeme, je naše nezadlužená, suverénní, prosperující a plně svobodná vlast. Naše země, kde každý občan cítí důstojnost a hrdost, že je součástí národa s pevnými hodnotami a jasným směrem,“ zakončuje Jana Bobošíková.

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Co si myslíte o tom novém oboru všeobecné lyceum?

Nemyslíte, že problém je úplně jinde, že všeobecně a humanitně vzdělaných lidí je nadbytek, a že nemají vlastně ani uplatnění, zatímco je málo technicky, ale i manuálně vzdělaných lidí, a že ty jsou a budou hlavně potřeba?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 12 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„On to čte? Baxa se směje Klausovi.“ Co se dělo, zatímco Pavel řečnil. Pikantní střípky

22:52 „On to čte? Baxa se směje Klausovi.“ Co se dělo, zatímco Pavel řečnil. Pikantní střípky

Projev prezidenta Petra Pavla k příležitosti státního svátku 28. října vyvolal na sociálních sítích …