Zeman při projevu k soudcům poznamenal, že se kdysi jako právní laik zeptal jedné z vysokých představitelek soudnictví, co soudí o sjednocení judikatury. Odpověděla mu, že tomu tak nemá být, protože každý soudce rozhoduje podle vlastního vědomí a svědomí. Zeman podotkl, že stejně jako jsou potřeba jednotná dopravní či sportovní pravidla, je potřeba také, aby i rozhodování soudců bylo průhledné a předvídatelné.
„Někdy i my, právní laici, stojíme v němém úžasu před některými rozhodnutími, jako například teď, pane ministře (Roberte Pelikáne), v kauze Rath. Skoro se mi zdá, aniž bych se vměšoval do soudního rozhodnutí, že když u někoho najdeme v krabici od vína šest nebo sedm milionů korun, jsou diskuse o jeho vině či nevině poněkud nepatřičné,“ řekl Zeman. Dodal, že je laik a že ani prezident republiky nemá právo vměšovat se do rozhodnutí soudu. Sedm milionů korun v krabici od vína nesl Rath, když ho v polovině května 2012 v Rudné u Prahy zatkla policie.
Pražský vrchní soud zrušil v kauze Rath loni před vánočními svátky rozsudek kvůli nezákonným odposlechům, které u nového řízení před Krajským soudem v Praze nebude možné použít jako důkaz. Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes podalo ministrovi spravedlnosti podnět k podání stížnosti kvůli zrušení verdiktu. Pelikán už v neděli avizoval, že stížnost Nejvyššímu soudu v nejbližších dnech podá.
Krajský soud uznal v červenci 2015 Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Obžaloba Ratha spojuje s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance ODS Petra Kotta, kteří dostali trest o rok nižší. Podle zrušeného rozsudku přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.
Detektivové odposlechy nasadili například do domu Kottových či kanceláře v kladenské nemocnici, hejtmanské pracovně nebo do kanceláří středočeského dotačního úřadu.
V korupční kauze je 11 obžalovaných. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. Tendry ve Středočeském kraji podle obžaloby doprovázela korupce. Podezřelé stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Další články z rubriky
19:10 Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL
Americký novinář žijící v Česku Erik Best a šéfredaktor Parlamentních listů Jaroslav Polanský byli h…
- 14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa
- 12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka
- 18:43 Přílepek o činnosti pro cizí moc: Pendrekový zákon, varuje právník. Chystá se odpor
- 15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli
- 7:55 Petr Pavel je loutka. Ale ne Fialova, naznačuje Žantovský