Prigožin zamával s trhy. Těmi důležitými. Ale nejde jen o něj

26.06.2023 13:30 | Zprávy

Prigožinovo tažení na Moskvu vystrašilo mnohé. Například obchodníky s ropou a plynem, kteří se nyní toto riziko snaží zakalkulovat do svých analýz. „Ruské geopolitické riziko je teď mnohem vyšší než před víkendem,“ uvedl Tom Marzec-Manser, vrchní analytik londýnské firmy ICIS a dodal, že události v Rusku teď budou ovlivňovat trhy více než dění na Ukrajině. Přitom uzavřené kontrakty naznačují, že ekologickým cílům trh nevěří. V Německu uzavřeli kontrakt, který jde až za rok, kdy má být země uhlíkově neutrální.

Prigožin zamával s trhy. Těmi důležitými. Ale nejde jen o něj
Foto: Repro Youtube
Popisek: Tanker na přepravu LNG

Jaké následky bude mít Prigožinův pochod na Moskvu se teprve uvidí. Ale podle finančníků už jeden efekt má, a to na ceny paliv. Dle agentury Bloomberg ovlivnila sobotní epizoda jak trh s ropou, tak se zemním plynem. V pondělí obchodníci měli první možnost tyto události zohlednit a cena kolísala. Dodávky ropy z Ruska ovlivněny nebyly, ale Rusko je klíčovým členem organizace OPEC a Prigožinova „vzpoura“ byla zatím největším ohrožením vlády Vladimira Putina.

Toto ohrožení dle analytiků již ustoupilo. „Ale riziko dalších občanských nepokojů musí být u Ruska zahrnuto do analýzy druhé poloviny tohoto roku,“ uvedla analytička Helima Croftová z firmy RBC Capital Markets. Finanční gigant Goldman Sachs se zase zaměřil na dlouhodobější rizika. Začátek „rebelie“ v oblasti Rostova na Donu napovídá, že by ropná infrastruktura regionu mohla mít problémy s narušením dodávek nebo dokonce s blokádami. Kromě toho, wagnerovci jsou údajně angažováni i v Libyi, takže by mohli ohrozit i její produkci 1,1 milionu barelů denně, míní v Goldman Sachs. K blokádám v Libyi už v minulých pěti letech došlo několikrát. Nicméně, případné výpadky by podle Goldman Sachs mohla kompenzovat Saúdská Arábie.

Trh s plynem pak byl volatilní už před sobotním dobrodružstvím. V Norsku produkce poklesla kvůli plánované odstávce ve zpracovatelském zařízení Nyhamna. V Nizozemí zase k prvnímu říjnu skončí těžba v plynovém ložisku Groningen. A i když většina Evropy už ruský plyn neodebírá, některé země stále spoléhají na plynovody vedoucí přes Ukrajinu, mezi nimi například Slovensko či Rakousko.

„Ruské geopolitické riziko je teď mnohem vyšší než před víkendem,“ uvedl Tom Marzec-Manser, vrchní analytik londýnské firmy ICIS a dodal, že události v Rusku teď budou ovlivňovat trhy více než dění na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …