České úřady zachytily chybné testy z Polska. Podle šéfa Chytré karantény Petra Šnajdárka jde zatím jen o několik případů.
Podobná situace tu už jednou byla v září, kdy orgány hygieny řešily koronavirus především mezi pracovníky z Ukrajiny. Stát tehdy u cizinců přijíždějících do Česka z postsovětských zemí zjistil rozsáhlé falšování testů. „Byla konfirmace. Pak se testovaly osoby, které byly třeba na stavbách. Ty měly kontakty, které se protestovaly. Takže se to postupně rozkrývalo,“ popsal Šnajdárek způsob jakým se odhalovalo falšování testů u Ukrajinců.
Nyní se podle Šnajdárka objevil podobný problém v případě některých testů provedených v Polsku.
„Bohužel jsme teď řešili i polské testy,“ řekl. „Dotyčný má zahraniční testy, není mu dobře, jde k praktikovi, je indikován na test a je pozitivní. A přitom přijede s papírem, že provedený test byl negativní,“ pokračoval. Zmínil konkrétní případ muže, který vyjel do Polska na služební cestu. Během pobytu se nechal otestovat a měl být v pořádku. Když se ale vrátil do Česka, nebylo mu dobře. „Šel za praktickým lékařem, že se vrátil z Polska. Byl poslán na test a byl pozitivní,“ popsal armádní expert.
Podle Šnajdárka jde ale pouze o individuální případy. Na vině může, podle něj, být i různá citlivost použitých testů. Nemusí jít tak hned o úmyslné falšování.
„Není proto jednoduché testy z jiných zemí uznávat,“ upozornil. „Proto my máme v laboratořích systém hodnocení kvality. Testy jsou kontrolovány a konfirmovány, aby nedocházelo k těmto excesům. Bohužel to nemůžete garantovat v laboratořích na Ukrajině,“ vysvětlil Šnajdárek.
V současné době platí, že po příjezdu do Česka ze zemí, které nejsou na seznamu s nízkým rizikem nákazy, je nutné se nechat do 7 dnů na covid-19 otestovat. Výjimku mají státy Evropské unie – pokud tam dotyčný test během posledních 72 hodin absolvoval, hygienické stanice v ČR výsledek uznají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: AZy