Přikyvování jako veřejná služba ČT. Šarapatka a mediální tanec. Dvořáka vám už nevrátí, vzkazuje Žantovský

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.09.2023 7:03 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Budeme vás sledovat, budete nás mít za zády. A jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Výhrůžný vzkaz s tímto vyzněním adresovala česká eurokomisařka Věra Jourová Elonu Muskovi, majiteli Twitteru/X. „Je to naprosto svévolný akt, který jen nutí velké informační korporáty, aby se podřídily evropskému diktátu a požadavku,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský. Do pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích zařadil i dvě glosy o České televizi, V jedné je řeč o nemožném odhlášení z platby koncesionářského poplatku, ve druhé o kampani proti jejímu novému řediteli.

Přikyvování jako veřejná služba ČT. Šarapatka a mediální tanec. Dvořáka vám už nevrátí, vzkazuje Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Prostřednictvím levicového přes dvě stě let už vycházejícího britského deníku The Guardian dala o sobě hodně hlasitě vědět česká eurokomisařka. „Vysloveně mediálním šokem týdne je nové převratné vystoupení naší oblíbené cenzorky Věry Jourové, která reaguje na skutečnost, že sociální síť dříve Twitter, dnes X, jenž patří Elonu Muskovi, odmítla dodržovat příkazy Evropské unie, co jsou obsažený v jakési dohodě, kterou podepsaly velké společnosti Meta, Google nebo Microsoft. Dohoda obsahuje závazek těchto firem, že budou oznamovat, případně likvidovat, mazat, gumovat a odstraňovat dezinformace. Jak řekla Jourová doslova: ‚Cením si jejich úsilí, ale očekávám, že vyvinou ještě větší‘. To je její reakce na zprávu těchto platforem o tom, jak měl posledního půl roku vypadat jejich boj s dezinformacemi,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V květnu z tohoto dobrovolného kodexu vystoupila společnost Twitter. „I přes to se na ni vztahuje nový unijní Akt o digitálních službách (DSA), který zavazuje velké digitální platformy působící v EU, aby aktivně vyhledávaly dezinformace a propagandu. Jenže s tímhle aktem je drobný problém. Přijala ho Evropská komise, ale v její pravomoci není regulovat podnikání firem, které podnikají ve Spojených státech a jinde. Je to naprosto svévolný akt, který vlastně jenom nutí velké informační, globální korporáty, aby se podřídily evropskému diktátu a požadavku. Dokonce jim hrozí při neplnění těchto udavačských pravidel pokuty až do výše 6 procent ročního celosvětového obratu. To jsou naprosto drakonická čísla a jen vypovídají o Evropské unii, že je to organizace, která je zlodějská, zločinecká a pouze se snaží vydělávat na tom, že si vydobyla různými formami nátlaku určité pravomoci,“ upozorňuje mediální analytik.

Absurdita existence EU a potřeba jejího rozpuštění

Má tím na mysli i Lisabonskou smlouvu, díky níž si EU svůj diktát také užívá. „Paní Jourová si to užívá dokonce do té míry, že lidem jako je Elon Musk doslova vyhrožuje. Cituji její větu: ‚Existují povinnosti vyplývající z tvrdého práva. Takže můj vzkaz pro Twitter/X zní: Musíte ho dodržovat. Budeme sledovat, co děláte‘. To je nám odněkud povědomé, ‚sledovat, co děláte‘. Znamená to, že se Jourová z cenzora přerodila také v hlavního sledovače, špiona, udavače. Nevím, jakými slovy se to ještě dá nazvat. Budeme vás sledovat, budete nás mít za zády. A jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Ale to, bohužel, není ten příjemný italský komediální film, to je nepříjemná evropská skutečnost. Myslím si, že EU každým krokem ukazuje absurditu své existence a velmi, velmi aktuální potřebu svého rozpuštění.“ míní Petr Žantovský.

Následující dvě glosy se budou týkat České televize, ale každá z úplně jiného pohledu. „Na obě témata upozornil svými články portál Mix24.cz. V tom prvním se zabývá tím, že známý influencer Ondřej Tesárek si povšiml jedné docela zásadní vady připravované tzv. velké mediální novely, která by měla řešit mimo jiné také televizní a rozhlasové poplatky a nějakým způsobem je zvyšovat. V tuto chvíli není podstatné říkat, o kolik nebo na jaké sumě by to mělo skončit, ale podstata té připomínky je v tom, že novela neobsahuje žádný možný způsob, jak se z téhle pseudo dobrovolné povinnosti může občan jaksi vyvléci,“ poukazuje mediální odborník.

Platit za televizi bude jako platit za to, že dýcháte

Dosavadní zákon o televizních a rozhlasových poplatcích zahrnoval pravidlo, že místopřísežným prohlášením, že nevlastníte televizní přístroj, se můžete odhlásit od platby koncesionářského poplatku a žádný postih vám nehrozí. „Maximálně vám jakési oddělení poplatků z televize pošle nějakou kontrolu, která vám prošmejdí domácnost, že opravdu nikde nemáte schovanou žádnou televizi. Nevím, jestli se to už někdy stalo, ale stát se to může. Každopádně když už někdo vykoná takový akt, že se místopřísežně zaváže nemít televizní přístroj, tak to už je docela vážná právní situace, a to by asi nikdo lhaní neriskoval. Problém ale je, že nový zákon rozšiřuje povinnost plateb, té sekundární daně, i na vlastníky všech ostatních technických vymožeností, jimiž je možné sledovat mimo jiné také vysílání České televize,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…