Příliš drahé teplo v Otrokovicích

25.09.2018 15:37 | Zprávy

Občané města Otrokovice mají dražší teplo než sousední Napajedla nebo městská část Zlína – Malenovice. A to přesto, že teplo dodává stejný podnik: Teplárna Otrokovice. V čem je rozdíl? Zatímco do Malenovic nebo Napajedel dodává teplárna teplo napřímo, otrokovickým rezidentům údajně teplo prodražuje prostředník: městská společnost TEHOS – Tepelné hospodářství a správa nemovitostí.

Příliš drahé teplo v Otrokovicích
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice

Je to paradox. Přestože otrokovičtí mají teplárnu přímo ve městě, účty za teplo jsou výrazně vyšší než v Malenovicích nebo Napajedlích. Průměrná otrokovická domácnost, která žije v třípokojovém bytě, tak údajně zaplatí za teplo o zhruba 2000 Kč ročně navíc oproti přespolním. Potíž je v tom, že zatímco do Malenovic a Napajedel dodává teplo přímo teplárna, v Otrokovicích patří tepelné rozvody městské akciové společnosti TEHOS. A ta si dává k ceně tepla pěkně mastnou přirážku. 

Abychom nebyli neféroví, TEHOS se zabývá i jinými činnostmi než dodávkou tepla. Spravuje například městské koupaliště a sportovní areál Baťov. V rámci různých akcí nabízí v těchto zařízeních slevy pro rodiny, seniory či děti. Tyto populární kroky, které v očích občanů přidávají body radničním politikům, si však otrokovičtí občané de facto platí z vlastních kapes ve vyšších cenách tepla. Protože v hospodaření TEHOSu se míchá dodávka tepla, správa budov, sportovišť či koupaliště, existuje zde značné riziko netransparentnosti. Na co otrokovičtí občané vyššími cenami tepla vlastně přispívají?

Pokud by rozvody tepla spravovala v Otrokovicích přímo městská teplárna, standard údržby a investic do potrubí i výměníkových stanic by zůstal stejný nebo dokonce vyšší: Je v zájmu teplárny, aby při přenosu k zákazníkovi nedocházelo ke ztrátám. Oproti tomu pro TEHOS představuje tepelné hospodářství jen jednu, byť lukrativní činnost.

V sousedních Napajedlech prý město prodalo rozvody přímo teplárně před šesti lety. Podle našich informací jsou zkušenosti pozitivní. Město na tomto kroku údajně vydělalo několik miliónů a občanům se snížily účty za teplo.

„Naprostá většina otrokovických obyvatel by pozitivní změnu okamžitě poznala ve významných úsporách. Zároveň by pak bylo daleko lépe vidět do hospodaření TEHOSu, který by už svoji neefektivitu nemohl přenášet na všechny občany šroubováním cen tepla,“ uvádí jeden ze zastupitelů města Otrokovice, který si však nepřeje být jmenován. „Jediným myslitelným důvodem, proč teplo lidem v Otrokovicích prodražuje prostředník, je, že se určitá část komunálních politiků nechce připravit o finanční zdroj, který vzniká platbami občanů za teplo. Pro ředitele Tomáše Moryse a jeho úředníky se pak jedná o existenční záležitost, protože městská společnost nabízí jisté a nepříliš náročné zaměstnání,“ dodává náš zdroj, který nás na tyto informace upozornil.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skončíte ve vazbě, když Koudelka ukáže.“ Paragraf prochází a dějí se kolem něj věci

4:44 „Skončíte ve vazbě, když Koudelka ukáže.“ Paragraf prochází a dějí se kolem něj věci

Nový trestný čin činnost pro cizí moc, který bývá kritiky srovnáván s komunistickým paragrafem podvr…