Přímá volba ano, ale bez dalších pravomocí, podmiňuje Nečas

30.01.2011 21:44 | Zprávy

Premiér a předseda občanské demokracie Petr Nečas počítá s tím, že návrh na přímou volbu prezidenta projde. Nepřeje si ale, aby byly posíleny kompetence hlavy státu.

Přímá volba ano, ale bez dalších pravomocí, podmiňuje Nečas

„Já jsem přesvědčený, že by bylo dobře, kdyby prošla," řekl Nečas na adresu přímé prezidentské volby v nedělních Otázkách Václava Moravce. Nicméně úpravu práv a povinností hlavy státu si dovede představit pouze v rámci celkové novelizace ústavy.

Podle Nečase zatím přímou volbu brzdily nejrůznější politické zájmy všech zúčastněných, často si nesmyslné podmínky kladli i ti, kteří se navenek prezentovali jako podporovatelé novely.

Posílit prezidenta? Zatím ne

Nicméně podle ústavního experta Jana Kysely „chybí poptávka, chybí zadání, proč vlastně způsob volby prezidenta měnit". Přímá volba by měla smysl, pokud by Česko hodlalo posílit kompetence hlavy státu, což ale politici odmítají.

Premiér Nečas doplnil, že zatím jsou v jednání tři možnosti přímé volby, dvě počítají s dvoukolovým systémem, jedna s jednokolovým. On sám je ochoten podpořit všechny jmenované.

Přímou volbou se bude zabývat vláda

Vláda na svém středečním zasedání projedná návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení přímé volby prezidenta. Úřad předložil kabinetu tři varianty výběru hlavy státu - jednu jednokolovou a dvě dvoukolové. Legislativní rada vlády doporučila přijmout volbu ve dvou kolech srovnatelnou s principem výběru senátorů. Návrh by měl být přijat do konce roku 2012, v dalším roce totiž bude třeba zvolit budoucího prezidenta. Se změnou jeho pravomocí navrhovaná novela ústavního zákona nepočítá. 

Materiál o přímé volbě obsahuje stejné modely jako již dřívější návrh ministra Jiřího Pospíšila (ODS), který připravoval za vlády Mirka Topolánka (ODS). Prezident by se podle něj volil buď jednokolově, nebo dvoukolově. Varianta dvou kol pak nabízí možnosti vybrat prezidenta v klasické dvoukolové volbě, kdy do druhé volby postupují dva nejúspěšnější kandidáti, nebo takzvanou francouzskou metodou, kdy by postoupili všichni kandidáti, kteří by získali víc než určité procento hlasů - v tomto případě 12,5. 

Spíše dvoukolová volba, míní úřady

Z připomínek jednotlivých ministerstev k návrhu je zřejmé, že většina úřadů se kloní ke klasické dvoukolové volbě. Pro výběr prezidenta v jednom kole se pak vyjádřily například ministerstvo financí a Českomoravská konfederace odborových svazů. 

Navrhovaná novela vychází z programového prohlášení vlády. Ministerstvo plánuje předložit také další ústavní změny. Chce zavést takzvaný klouzavý mandát umožňující ministrům mít náhradníky ve sněmovně a rozšířit kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) tak, aby úřad mohl kontrolovat i nakládání s majetkem krajů, obcí a dalších veřejnoprávních korporací. 

Pro prosazení změny ústavy potřebují strany ve sněmovně ústavní většinu 120 hlasů, vládní koalice jich má jen 118 a bude muset o podpoře návrhu vyjednávat s opozicí. 

Více z nedělních OVM: 


Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…