Zdá se, že jednání o míru na Ukrajině poněkud zpomalila. I Rusové sice do jisté míry souhlasili s třicetidenním příměřím, ale zatím se k němu neschyluje. A pokud jde o mír, který by trval delší dobu, ten je ještě vzdálenější. Agentura Reuters upozornila, že Rusové položili na stůl další podmínky.
Na prvním místě Rusové zapovídají Ukrajině členství v NATO a tvrdí, že Ukrajina musí vždy být neutrální zemí.
„Budeme požadovat, aby se součástí této dohody staly železné bezpečnostní záruky,“ řekl náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško v obsáhlém rozhovoru pro ruský list Izvestija. Anglicky mluvícím čtenářům z rozhovoru pro ruský list citovala agentura Reuters. O Trumpem navrhovaném příměří důsledně mlčel.
„Součástí těchto (železných) záruk by měl být neutrální status Ukrajiny, odmítnutí jejího přijetí do aliance ze strany zemí NATO.“ Vedle toho je Moskva kategoricky proti vyslání pozorovatelů NATO na Ukrajinu. „Nezáleží na tom, pod jakou značkou by měly být kontingenty NATO rozmístěny na ukrajinském území: Zda by to byla Evropská unie, NATO nebo v národní kapacitě,“ řekl Gruško. „Pokud se tam objeví, znamená to, že jsou rozmístěny v zóně konfliktu se všemi důsledky pro tyto kontingenty jako strany konfliktu.“
Gruško uvedl, že o rozmístění neozbrojených pozorovatelů po skončení konfliktu lze jednat až po vypracování mírové dohody. „Můžeme hovořit o neozbrojených pozorovatelích, civilní misi, která by monitorovala plnění jednotlivých aspektů této dohody, nebo o záručních mechanismech,“ řekl náměstek ministerstva zahraničí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.