Příšerné. Profesoru Konvalinkovi už dochází trpělivost s tím, co vláda předvádí

26.02.2021 15:26 | Zprávy

Profesor Jan Konvalinka, biochemik, prorektor UK pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny v Ústavu organické chemie, bije na poplach kvůli posunutí rozhodnutí o zpřísnění restrikcí. „Umírají skoro dvě stovky lidí denně, dochází i improvizovaná lůžka,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Je zklamán z vlády, která nepřišla se zásadním krokem, protože už dnes je pozdě. I z toho jak „příšerně“ členové vlády epidemii koronaviru komunikují.

Příšerné. Profesoru Konvalinkovi už dochází trpělivost s tím, co vláda předvádí
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

České zdravotnictví ztrácí schopnost postarat se o všechny, kteří potřebují intenzivní péči. Počet zemřelých se blíží k 20 tisícům, v počtu nakažených na milion lidí jsme nejhorší na světě a vláda stále o ničem nerozhodla. Kapacita nemocničních lůžek se blíží naprostému vyčerpání.

Situace je vážná, mělo se začít jednat mnohem dříve, říká Konvalinka směrem ke kabinetu. „Jsem zklamán, že vláda o ničem nerozhodla. Čekal jsem velmi zásadní krok, aby přestaly umírat skoro dvě stovky lidí denně a  abychom přestali být semeništěm koronavirové infekce pro celou Evropu,“ uvedl biochemik.

Na tvrdé restrikce je už dnes v podstatě pozdě. „Nejenže je už nejvyšší čas, je v zásadě pozdě. Ale lepší pozdě než vůbec, my to musíme nějak zastavit,“ dodává Konvalinka.

Za velkou chybu pokládá, co se v Česku děje poslední dva týdny. „Před čtrnácti dny se vážně uvažovalo o otevření obchodů a největší starostí některých ministrů bylo, jestli se otevřou skiareály,“ připomíná.

„Před měsícem nebo třemi týdny se Ministerstvo zdravotnictví na sérii tiskových konferencí pokoušelo vysvětlit občanům, že čísla nejsou tak strašná, jak vypadají. Protože ve skutečnosti lidé umírají na autonehody a těch lidí, kteří umírají na covid, je asi jen třicet procent,“ zdůraznil, že to byla zpráva, kterou si miliony občanů z toho odnesly.

Nyní vláda opět mění svůj přístup. „Teď se to najednou otáčí tak, že musíme zemi celou zavřít, protože jsme na tom špatně a kapacity našich nemocnic přetékají,“ pokračuje Konvalinka.

Není divu, že lidé ztrácejí vůči vládě důvěru. „Ta komunikace je prostě příšerná. Já se vůbec nedivím tomu, že jsou lidé frustrovaní, že spousta našich spoluobčanů tomu nerozumí a odmítá opatření respektovat,“ říká profesor kriticky směrem k vládě.

A nejde podle něj jen o komunikaci, zkrátka vláda systémově nepochopila celou situaci. „Neustále se mluví o tom, že pokud bude překročena kapacita nemocnic, bude třeba sáhnout k tvrdým opatřením. Ale když se ta loď už potápí, je pozdě na ucpávání děr,“ upozorňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …