Příšerný dokument o roce 1968: Tvrdá kritika zaznívá i z Ruska

02.06.2015 12:52 | Zprávy

Snímek ruské státní televize ospravedlňující sovětský vpád do Československa v srpnu 1968 sice vzbudil protest české a slovenské diplomacie, ale neobjektivní, revizionistický přístup k historickým událostem „zapadá do linie“ konfrontace se Západem, upozornil dnes ruský internetový list Gazeta.ru. Škodí to podle něj více samým Rusům než Čechům a Slovákům.

Příšerný dokument o roce 1968: Tvrdá kritika zaznívá i z Ruska
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Připomněl, že během vpádu zahynula více než stovka obyvatel Československa, mnozí vedoucí představitelé pražského jara 1968 byli uvězněni a Alexandr Dubček sesazen. „Hodnocení těchto tragických událostí ve snímku skutečně nevypadá moc objektivně,“ připustil a dodal, že invazi už odsoudilo sovětské vedení v čele s Michailem Gorbačovem a později i nové Rusko ústy prezidentů Borise Jelcina a Vladimira Putina.

Česko na film reagovalo dost ostře

Komentátor se odvolal také na nejmenovaného evropského diplomata, který snímek viděl a označil jej za ostudu Ruska a pokus přepsat dějiny. „(...) Česko na film zareagovalo dosti ostře, protože vzpomínky na události roku 1968 stejně jako dřív představují bolestnou epizodu ve vztazích obou zemí. Navíc v novém Česku je to jeden z hlavních prvků vlastní identity,“ usoudil deník. Dodal, že přestože do Česka přijíždí hodně ruských turistů a podnikatelů, z nichž mnozí zde mají stálé bydliště, podle nedávného průzkumu polovina Čechů považuje Rusko za „říši zla“. Jak dříve listu řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, hodně Čechů vidí v Rusku možnou hrozbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…