Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

15.10.2019 21:31 | Zprávy

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. Pečinka se v rozhovoru podivoval nad rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana otevřít tři a půl roku před koncem svého mandátu debatu o svém nástupnictví. Dle Pečinky je možné, že Zeman svůj mandát do konce nedotáhne kvůli svému zdravotnímu stavu. Prý je zajímavé otevírat toto téma krátce po prezidentově návštěvě nemocnice. Hovořilo se o možných nástupcích, zejména o premiéru Andreji Babišovi či o vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, tu Pečinka přirovnal ke slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. A vzpomenul i na to, jak se musela měnit Ústava kvůli bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

Rozhovor odstartoval zamyšlením Pečinky, kdo že bude příštím prezidentem. Téma, kdo by mohl být kandidát v této vysoké funkci, odstartoval nedávno sám prezident Miloš Zeman a Pečinka si neodpustil tvrdou poznámku, že je zajímavé, že Zeman téma svého nástupce otevírá krátce poté, co byl na prohlídce v nemocnici. „Od té doby, kdy prezident zrušil standardní lékařské konzilium, které pečovalo jak o prezidenta Havla, tak o prezidenta Klause, a vydávalo nějaké zprávy, tak vlastně každá zpráva tohoto druhu, kdy začne vybírat svého nástupce, působí dojmem, že je nějak zdravotně indisponován,“ pronesl.

A v konspiracích Pečinka pokračoval. „Proč zahajovat debatu tři a půl roku před skončením mandátu?“ podivoval se s tím, že to je „velmi podivné a zadává to prostor pro spekulace“.

Následovali jednotliví kandidáti. První na řadu přišel premiér Andrej Babiš. Ten ovšem své prezidentství zatím odmítl. Pečinka vyjádřil přesvědčení, že Babiš by mohl být do prezidentské funkce zvolen. Dle Pečinky se o tuto pozici Babiš nakonec rozhodne ucházet.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Pečinka porovnával prezidentskou funkci u nás a ve Francii za vlády tamějšího prezidenta Charlese de Gaulla; ten prý své pravomoci podložil špičkovým týmem, který tvořili i právníci.

Hovořilo se i o možnosti, že by na prezidentskou funkci mohla cílit i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Ona se dostává do takového před-střetu zájmů, není to úplný střet zájmů, ale rozhoduje o tom, jestli bude trestně stíhán ten či onen člověk a mimo jiné možná i politik,“ říká Pečinka s tím, že by se měla k tomuto postoji vyjádřit. Prý k jejímu váhání nad funkcí zapůsobilo zvolení slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Srovnání slovenské prezidentky s Lenkou Bradáčovou je dle komentátora na pořadu dne. Podotýká, že taková atmosféra, jako na Slovensku, může nastat i u nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…