„Prezident, který chce vlastní zemi vzít právo veta,“ tak nazval svůj příspěvek, který reagoval na vystoupení Petra Pavla na půdě Evropské unie, režisér a producent David Martínek s tím, že připojil zmínku o tom, že jde o „České unikum“.
V příspěvku se dále můžeme dočíst, že v době, kdy čeští novináři ve flanelových košilích nadšeně aplaudovali generálu NATO k vítězství v českých prezidentských volbách, poznamenal Martínek, že jde o Pyrrhovo vítězství.
„Nevyhrál žádný demokrat. Ale voják, vyškolený v sovětských vojenských školách, rozvědčík a pozdější vysoký představitel NATO,“ konstatuje a přidává svůj názor na to, proč byl Pavel za prezidenta zvolen.
„Myslím si, že hlavním účelem jeho instalace bylo, aby při případné eskalaci konfliktu na Ukrajině podpořil veškeré kroky, které se rozhodnou v centrále NATO. A to i včetně těch, kterých se všichni obáváme,“ napsal s tím, že od generála nic dobrého nečeká a že může pouze překvapit.
A evidentně se překvapení dočkal, neboť dále v textu stojí, že generálovo vyjádření, v říjnu 2023, z něhož vyplývá, že malým evropským státům je potřeba v EU odejmout právo veta, je pro něj nepřekvapivé.
„Cílem je pochopitelně omezit manévrovací prostor států při jejich vlastním rozhodování. Koncentrovat výkonnou pravomoc až na úroveň velkých celků. Kam už, v praxi rozhodnutí jednotlivých politických reprezentací jednotlivých států nedosáhnou a státy i jednotlivé vlády už poté nedokážou nic ovlivnit,“ rozebírá režisér ze svého pohledu Pavlova slova.
Veto podle Martínka představuje poslední záchrannou brzdu, kterou má stát k dispozici, kdy jsou jeho bytostné zájmy ohroženy.
„A toto je třeba zrušit a eliminovat,“ podotýká zjevně ironicky s odkazem na prezidentova slova a dodává, že ne každý, koho vám před volbami naservírují média, je tím, komu o demokracii a fungující ekonomiku jde.
A přidává i pohled, kterým vysvětluje zájmy těch, kteří usilují o rozšiřování EU a NATO východním směrem.
„Existuje zde navíc jasně daný geopolitický vektor. Směr Rusko. Západní kapitalistický systém potřebuje další silný impulz, jakým bylo rozšíření západního systému o země střední a východní Evropy.“
A důvody takového chování? Ty spočívají podle režiséra v pravidelném, stamiliardovém výpalném z každé z těchto malých zemí, které představuje královsky zhodnocené investice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml