Proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Ministr Herman odpověděl

17.01.2017 21:31 | Zprávy

Z PROFILŮ Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se ve svých odpovědích čtenářům ParlamentníchListů.cz vyjádřil mimo jiné i k filmu Lída Baarová, který v minulých dnech odvysílala Česká televize. Řeč byla však také o volbách či o vztazích s Ruskem a Německem.

Proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Ministr Herman odpověděl
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

„Co si myslíte o zesnulé herečce Lídě Baarové a líbil se vám film, který byl o ní natočen? Já se přiznám, že mně nikoliv. Postavy zde byly vyobrazeny úplně nereálně. Hlavně Hitler. Udělali z něj skutečně gentlemana...,“ zeptal se čtenář ministra, jenž se snaží o česko-německé sbližování.

„Lídu Baarovou pokládám za jednu z významných českých hereček, která se uplatnila nejen v české, ale i v zahraniční kinematografii. Co se jejího životního příběhu týká, nejsem si jistý, zda někdy pochopila, s kým se to vlastně spojila. Viděl jsem film i dokument Heleny Třeštíkové. Myslím, že oba snímky stojí za zhlédnutí. Souhlasím s vámi, že postavy ve filmu byly poněkud zidealizované, ale jistý vhled do situace podle mě film divákovi přinesl,“ odvětil Herman.

A právě na usmiřování s Němci směřoval další dotaz. „Nechápu, proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Naprosto kontroverzně tvrdíte, že vám jde o jakési usmíření,“ poznamenal čtenář a zeptal se, proč tedy Herman neustále brojí proti všemu ruskému. „Se stále omílaným odvoláním na nezákonný vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území v roce 1968, navíc když ani současné Rusko s tímto nemá nic společného,“ zmínil čtenář. 

„Zásadně rozlišuji mezi politickou a etnickou příslušností a nenapadám nic ruského, jak píšete. Pokud máte jiný názor, prosím o předložení důkazů,“ odvětil Herman se slovy, že vpád vojsk Varšavského paktu do Československa v srpnu 1968 byl jednoznačně okupací.

„Nakolik bychom při posuzování současnosti měli brát zřetel na minulost? Jde například o naše současné vztahy s Německem a vztahy minulé, ale i třeba s Ruskem, dříve Sovětským svazem. Měli, nebo neměli bychom zapomenout na minulé rozpory? Co ale, když se bude minulost opakovat? Někde se totiž režimy nemění, ale pouze jejich vůdci. Jak pak jednat s nimi?“ zeptal se v této souvislosti i další čtenář.

Podle Hermana by byla velká chyba zapomenout na chyby minulosti. „Neměli bychom ale zůstat v minulosti zaseknuti. Hledět je třeba do budoucnosti, ale z minulosti se poučit. Pokud se poučíme, opakování chyb minulosti nehrozí,“ myslí si.

Další ze čtenářek se zeptala na přípravu na letošní volby. „Čím budete chtít oslovit nerozhodné a nové voliče? A že jich podle mě bude,“ zkonstatovala čtenářka. Herman má však jasno. „Chci oslovit především čitelnými a jasnými postoji a poctivostí v politice,“ uvedl ministr.

  • Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusové vedou válku proti Vánocům,“ plácnul americký novinář, přišla studená sprcha

8:35 „Rusové vedou válku proti Vánocům,“ plácnul americký novinář, přišla studená sprcha

Jediný americký reportér, který od roku 2022 vysílá každý den živě z Ukrajiny, jak sám sebe popisuje…